Źródło:

120 km na godzinę! Tak pędzi najdłuższa tyrolka w Polsce

Prawie półtorej kilometra, 48 metrów nad ziemią z prędkością 120 kilometrów na godzinę. W Wańkowej na Podkarpaciu otwarto najdłuższą tyrolkę w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Spór o to, która tyrolka w Polsce jest najdłuższa, został w końcu rozstrzygnięty. Już nie Złoty Stok ani Tarnobrzeg, lecz Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu Bieszczad Ski w Wańkowej w gminie Olszanica na Podkarpaciu.

Najnowsza bieszczadzka atrakcja turystyczna ma 1350 m długości, dwie liny do jazdy na siedząco albo w pozycji leżącej. W najwyższym punkcie można jechać 48 m nad ziemią. W pozycji leżącej można rozpędzić się do szybkości 120 km na godzinę.

Złoty Stok ma jednak przewagę

Faktem jednak jest, że tyrolka w Leśnym Parku Przygody Skalisko w Złotym Stoku to tylko jedna z wielu tamtejszych atrakcji. To miejsce pełne adrenaliny i przygód, gdzie między niebem a ziemią przecinają się liny i sieci, tworząc unikalny park rozrywki. Powstały w 2006 roku, park ten jest częścią Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i oferuje niezapomniane przeżycia na ponad 7 hektarach naturalnego piękna.

Wędrując leśnymi ścieżkami powyżej Kopalni Złota, z pewnością zauważycie plątaninę kładek, siatek linowych i pomostów. To właśnie tu, wśród lasów i skał, kierując się w stronę malowniczego Złotego Jaru, znajdziecie park linowy, który dostarczy Wam sporą dawkę adrenaliny i przygód.

Park Linowy nad Złotym Potokiem to niezwykła atrakcja, która łączy w sobie elementy trekkingu i akrobatyki w powietrzu. Obejmuje on trasę z przejściami akrobatycznymi między drzewami, takimi jak balansujące pomosty, linowe mostki, siatkowe przejścia, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki o łącznej długości aż 1650 metrów oraz wiele innych niezwykłych atrakcji. Najdłuższa z lin ma ponad 600 metrów długości.

W parku uczestnicy pokonują trasę samodzielnie, dostosowując ją do swoich umiejętności i poziomu adrenaliny, jaką chcą doświadczyć. Trasy różnią się stopniem trudności, począwszy od bardzo łatwych i stopniowo wzrastających w trudności. Osoby, które poczują się nieco bardziej odważne, mogą wybierać trudniejsze sekcje, ale te mniej zdecydowane również znajdą coś dla siebie. W parku istnieje także specjalna trasa przygotowana specjalnie dla dzieci, aby także najmłodsi mogli cieszyć się przygodą w koronie drzew.

Wszyscy uczestnicy otrzymują indywidualny sprzęt i przechodzą obowiązkowe szkolenie, które pozwala na bezpieczne korzystanie z atrakcji parku. Przy każdym uczestniku znajduje się "linia życia", która gwarantuje bezpieczeństwo i uniknięcie upadku z wysokości. Instruktorzy parku stale monitorują uczestników i służą pomocą w razie potrzeby, zapewniając pełen komfort i bezpieczeństwo podczas przygody.

Rekord świata w tyrolkach

Najdłuższa tyrolka świata z rekordem Guinnessa znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Długość liny to 2832 m, różnica wysokości między punktami to aż 400 m, przy prędkość przejazdu do 160km ns godzinę.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRock Master Festival 2 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Elitarny Festiwal Rock Master 2022 za namiNajbardziej prestiżowe międzynarodowe zawody masters we wspinaczce sportowej rozgrywane we włoskim Arco – Rock Master odbyły się 29 lipca. W...
Ultramaraton Podkarpacki 16 maj 2022
Lilianna Błazenek
VIII Ultramaraton Podkarpacki za namiW sobotę 14 maja odbyła się ósma, niestety ostatnia już edycja Ultramaratonu Podkarpackiego. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, na...
Sławek Gawlik 26 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończył się 24-godzinny bieg charytatywny Sławka GawlikaAmbasador Polar Sportu Sławek Gawlik, biegacz ultra, były kolarz górski, człowiek, który nie boi się żadnych, nawet najbardziej ekstremalnych...
Historyczne przejście Łuku Karpat zimą 2018 17 kwiecień 2022
Redakcja OutdooroweABC
Historyczne przejście Łuku Karpat zimą 2018Mamy to! Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki zakończyli zimowe przejście Karpat, jako pierwsi w historii. Po 38 latach od pierwszego...
Zawody La Patrouille des Glaciers 12 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
„Mróz, wysokość, upał”. Janek Koza o „La Patrouille des Glaciers”Kilka dni temu pisaliśmy krótkie podsumowanie z tegorocznej edycji tych jednych z najtrudniejszych zawodów skiturowych świata. Teraz mamy dla Was...
Lodowiec Hansa 14 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego wrócili z wyprawy polarnej na SpitsbergenDobiegł końca ostatni etap tegorocznych badań naukowców z Uniwersytetu Śląskiego na Svalbardzie. Ekspedycja Instytutu Nauk o Ziemi oraz Centrum...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje