Źródło:

Lawinowe ABC: kiedy jest najwięcej lawin?

Dlaczego sporo wypadków lawinowych ma miejsce na początku zimy? Jak uniknąć niebezpieczeństw? Zapraszamy do kolejnego odcinka naszego krótkiego poradnika.

Zeszły sezon, pod kątem otwarcia był tragiczny. Już we wrześniu w lawinie w słowackich Tatrach zginęły dwie osoby, doświadczeni przewodnicy górscy z Polski. W tym roku śnieg przykrył Tatry nieco później, więc na szczęście do żadnych wypadków nie doszło.

Co nie oznacza jednak, że lawin nie było. Kilka dni temu sporych rozmiarów lawinę podciął narciarz zjeżdżający ze szczytu Smreka w kierunku Doliny Jamnickiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Na szczęście mężczyzna pozostał na górze, ponad linią obrywu.

Na tym przykładzie widać, jakie warunki panują aktualnie w wyższych częściach Tatr. Świeży śnieg, który spadł na starszą, twardą warstwę poślizgową jest bardzo słabo związany. Z tego względu prawdopodobne jest wyzwolenie lawiny przy dodatkowym obciążeniu. Na ten weekend zapowiadane są duże opady śniegu, więc sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Początek zimy - zdwojona uwaga

Początek zimy w górach to często etap przejściowy; nie do końca wiadomo, jak się zachować i jaki sprzęt dobrać do wycieczek wysoko w góry. Cienka pokrywa śnieżna, niezwiązana dobrze z często zalodzonym podłożem, do tego temperatury, które przyspieszają metamorfozę śniegu i tworzenie niestabilnych, słabo związanych miejsc w pokrywie śnieżnej, znacząco przyczyniają się do wzrostu zagrożenia lawinowego. Dlatego już od pierwszego śniegu, nawet jeśli spadnie on we wrześniu czy październiku uruchamiamy rozsądek i staramy się odpowiednio przygotować do wyjścia w góry.

Czy to oznacza, że druga połowy zimy czy wiosna są już bezpieczne? Nie, tego nie można nigdy być pewnym i trzeba o tym pamiętać. Na niestabilność pokrywy ma wpływ wiele aspektów, dlatego przez cały sezon śnieżny (zimowy, ale też wiosenny) zachowaj ostrożność. Wiosną rzeczywiście śniegi są już stabilniejsze i największym problemem lawinowym jest temperatura, nie mniej jednak cały czas trzeba być czujnym, śledzić komunikaty lawinowe TOPR i pogłębiać wiedzę w tym temacie.

Szkolenia lawinowe + warsztaty raki-czekan

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówDroga pod Reglami 26 październik 2022
Lilianna Błazenek
Remontowany fragment Drogi pod Reglami od dzisiaj ponownie otwartyJak informuje Tatrzański Park Narodowy, od dzisiaj (26 października) będzie można ponownie poruszać się remontowanym fragmentem Drogi Pod...
Beskida 23 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Beskida 2022 – wędrówka szczytami Beskidu Śląskiego na zakończenie lataPieszy maraton Beskida 2022 – wydarzenie, które zgromadzi górskich piechurów, odbędzie się w sobotę 24 września. Start rajdu o godz. 07.00.
Dolina Pięciu Stawów Polskich 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczneW swoim najnowszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do...
Plecak Salewa Ortles Guide. Plecak do zadań specjalnych 20 lipiec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Plecak Salewa Ortles Guide. Nie tylko dla profesjonalistówJeśli szukasz dobrych i sprawdzonych w górach rozwiązań, przyjrzyj się, czego używają profesjonaliści, przewodnicy czy ratownicy górscy. W...
11 wrzesień 2023
Marcin Kijowski
Trzy fantastyczne przełęcze. Słowackie Tatry Wysokie kuszą jesieniąCzerwona Ławka, Lodowa Przełęcz, Baranie Rogi, Rohatka, Mała Wysoka. Emocje, adrenalina, dzika przyroda i alpejskie krajobrazy. Wszystko w...
Spodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje