Źródło: fot. Jasiek Korlatowicz

Lawinowe ABC: jak uniknąć terenowych pułapek

Sonda, łopata czy detektor to nie wszystko. W zimie, w terenie zagrożonym lawinami, sprzęt trzeba mieć, ale nawet ten najlepszy i najdroższy to nie wszystko - trzeba umieć się nim posługiwać, a także umieć unikać terenowych pułapek. I dziś właśnie o tym słów kilka.

Pułapki terenowe? Do zimy coraz bliżej, więc krótka przypominajka, co może na nas czyhać zimą w górach, zwłaszcza że całkiem niedawno Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło po raz pierwszy tym sezonie I stopień zagrożenia lawinowego, a po słowackiej stronie Tatr pojawiła się już “dwójka”.

Jeśli kawa zaparzona, poświęć kilka minut i sprawdź, czy znasz wszystkie górskie formacje terenowe, które zimą mogą zamienić się w prawdziwe pułapki.

Pułapki terenowe - znasz je wszystkie?

Lawinowe pułapki terenowe

1. Obniżenia terenu, przełęcze

Zazwyczaj mogą powodować wzrost prędkości wiatru w okolicy oraz gromadzenie się większych ilości śniegu po stronie zawietrznej. Nawiany śnieg zdecydowanie zwiększa ryzyko zejścia lawiny. Uważaj na krawędziach.

2. Grzbiety, granie

Na graniach górskich bardzo często możemy zaobserwować nawisy śnieżne. Nagromadzony przez wiatr śnieg "przykleja" się do krawędzi grani i tylko czeka, żeby na niego nadepnąć... Najwięcej śniegu gromadzi się na stronie zawietrznej, dlatego idąc granią uważnie obserwujmy teren oraz unikajmy poruszania się blisko krawędzi.

3. Żleby

Żleby to formacje szczególnie narażone na zejście lawiny. Wynika to z tego, że stok góry zazwyczaj poprzecinany jest opadającymi w dół wypukłymi grzbietami, grzędami i żlebami, czyli zagłębieniami terenu (mówiąc obrazowo: wąwozami) między nimi, w których gromadzi się zwiewany z grzbietów śnieg. Żleby są niebezpieczne również z tego powodu, że w razie zejścia lawiny ograniczają jej tor do wąskiej przestrzeni, stąd istnieje ryzyko dużo głębszych zasypań niż na otwartej przestrzeni. Szczególnie niebezpieczne są “boki” żlebów, gdzie nastromienie jest największe, dlatego jeśi już musimy iść żlebem, a nie grzędą, idźmy jego środkiem.

Lawinowe pułapki w górach. Jak ich unikać?

4. Muldy, rowy, wklęsłości u podstawy stoku

Płaskie, czy lekko zagłębione fragmenty na końcu stromych stoków to niepozorne, ale bardzo niebezpieczne pułapki, dlatego po szczęśliwym zjeździe zawsze staraj się dojechać w miejsce wybrzuszone, nie zatrzymywać się w rowach czy innych zagłębieniach. To samo dotyczy podejścia - mogłoby się wydawać, że idąc po płaskim jesteśmy bezpieczni, ale pamiętajmy, że stok nad nami może "wyjechać" samoczynnie lub zostać podcięty przez turystę u góry.

5. Gładkie strome zbocza

Lawiny "lubią" rozmach, dlatego często występują na dużych i stromych zboczach o jednorodnej rzeźbie. Często takie strome stoki wypłaszczają się blisko szczytu i właśnie tam mogą powstawać niebezpieczne naprężenia pokrywy śnieżnej (naprężenia rozciągające), podobnie u podstawy ściany na wypłaszczeniu czy wklęsłości (naprężenia ściskające), dlatego planując podejście czy zjazd takim stokiem, koniecznie przeanalizuj aktualny stopień zagrożenia, nachylenie terenu oraz szereg innych czynników, które możesz poznać na kursie lawinowym.

Szkolenia lawinowe w praktyce

6. Urzeźbione i poprzecinane skałami stoki

Urozmaicony teren pięknie wygląda na zdjęciach i aż się prosi, aby go kreatywnie wykorzystać. Musimy jednak pamiętać, że taki niejednorodny teren, nawet jeśli nie jest bardzo nastromiony, to z pewnością posiada fragmenty dużo bardziej nastromione, tereny z naprężeniami, kumulacją śniegu, a osobie niedoświadczonej ciężko może być rozróżnić fragmenty bezpieczne i te obarczone większym ryzykiem. Jeśli nie czujesz się pewnie, wybierz się na wycieczkę z kimś doświadczonym, lub obierz łatwiejsze i bezpieczniejsze cele wyjścia.

Pamiętajcie, że urzeźbienie terenu to nie jedyny wyznacznik ryzyka, a jeden z aspektów, na który warto zwrócić uwagę, zakładając ślad. Czynników jest wiele, dlatego aby dobrze przygotować się do sezonu podstawą jest zrobienie kursu lawinowego oraz regularne sprawdzanie i powtarzanie swojej wiedzy.

Szkolenia lawinowe Polar Sport Adventures

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Oto tatrzańska rysica Tylka i jej kociętaTrzyletnia rysica Tylka z Tatrzańskiego Parku Narodowego pochwaliła się trojgiem potomstwa - poinformowali w mediach społecznościowych...
Kobieca wyprawa w Himalaje śladami Wandy Rutkiewicz 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kobieca wyprawa śladami Wandy Rutkiewicz wyruszyła w HimalajeWczoraj rozpoczęło niezwykłą wyprawę w Himalaje 13 kobiet, które chcą upamiętnić swoją wielką inspirację – Wandę Rutkiewicz,...
Czarny Staw pod Rysami 31 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czy Rysy mają wysokość 2500 m n.p.m.?Zakończyła się kampania pomiarowa wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich, dzięki której można było zrewidować wysokości...
Kolej Linowa w Karkonoskim Parku Narodowym 24 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięcia kolei linowych w KarkonoszachZ powodu prac konserwacyjnych od 24 października do 3 grudnia kolej linowa na Szrenicę pozostaje nieczynna.
Pociągi na trasie Kraków-Zakopane 29 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Od 1 września znowu nie dojedziemy do Zakopanego pociągiemW wakacje tymczasowo turyści mogli dojechać do Zakopanego bezpośrednio zarówno pociągami regionalnymi, jak i dalekobieżnymi. We wrześniu rusza...
Orla Perć w Tatrach Wysokich 2 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Od 2 listopada otwarty fragment Orlej PerciTatrzański Park Narodowy poinformował o zakończeniu trwającego od sierpnia remontu i otwarciu fragmentu Orlej Perci na odcinku: Skrajny Granat...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje