Źródło:

Jak zdobyć Mnicha? Kilka praktycznych wskazówek

Najlepiej i najbardziej bezpiecznie Mnicha zdobywa się z przewodnikiem. Wycieczka taka warta jest każdej ceny, a wrażenia pozostaną na całe życie. Gdy się spodoba, wspinaczkowych dróg na Mnichu jest mnóstwo, od najprostszych do bardzo trudnych, tylko dla prawdziwych wspinaczkowych orłów. - A jeśli będziemy mieli szczęście, to spotkamy świstaki, wylegujące się w porannym słońcu - dodaje nasz przewodnik Szymon Michlowicz.

Najlepiej i najbardziej bezpiecznie Mnicha zdobywa się z przewodnikiem. Wycieczka taka warta jest każdej ceny, a wrażenia pozostaną na całe życie. Gdy się spodoba, wspinaczkowych dróg na Mnichu jest mnóstwo, od najprostszych do bardzo trudnych, tylko dla prawdziwych wspinaczkowych orłów. - A jeśli będziemy mieli szczęście, to spotkamy świstaki, wylegujące się w porannym słońcu - dodaje nasz przewodnik Szymon Michlowicz.

Legenda głosi, że swą nazwę ta wybitna turnia zawdzięcza pewnemu nieroztropnemu zakonnikowi z Czerwonego Klasztoru w Pieninach. Chcąc zaimponować kobiecie (a jakże!), zbudował maszynę latającą i poleciał z Trzech Koron do Morskiego Oka. Nie spodobało się to specjalnie Bogu (dziwne, prawda?), który huknął w niego piorunem i zamienił w skałę, czyli właśnie naszego Mnicha. Co na to tajemnicza kobieta, o tym legenda milczy. Czy to prawda, czy nie, pewne jest, że kształtem Mnich przypomina zakonnika, więc nazwa jest jak najbardziej akuratna. Podobnie jest z Zadnim czy Żabim Mnichem.

Mnich wznosi się na wysokość 2068 m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku. Obok Mięguszowieckich Szczytów, jest najbardziej charakterystycznym elementem panoramy nad Morskim Okiem, obiektem westchnień tysięcy ambitnych wspinaczy. - Kiedyś tam wejdę - mówią cicho, a czasem głośno, co na własne uszy słyszał autor tych słów, wędrując “ceprostradą” na Szpiglasową Przełęcz. Północno-wschodnia ściana opada prawie 260 metrów, dając pole do popisu wspinaczom na wielu drogach, zaliczanych do najtrudniejszych w całych Tatrach. Niesamowitych wrażeń dostarcza też tatrzańska przyroda, ta bardziej ożywiona. - Jeśli będziemy mieli szczęście, to spotkamy świstaki wylegujące się w porannym słońcu, z kolei jesienią możemy trafić na jelenia lub nawet niedźwiedzia - wyjaśnia Szymon Michlowicz, wysokogórski przewodnik tatrzański. Charakterystyczny zarys Mnicha umieszczono na przewodnickich blachach.

Jak więc zdobyć Mnicha?

To proste - najlepiej i najbezpieczniej z przewodnikiem. Tak jak to uczynił Jan Gwalbert Pawlikowski pod opieką Macieja Sieczki w 1879 roku, zapoczątkowując tym samym historię polskiego taternictwa. Z kolei pierwsze zimowe zdobycie Mnicha dokonało się 31 lat później za sprawą Henryka Bednarskiego, Jerzego Cybulskiego, Walerego Goetla, Józefa Lesieckiego, Leona Loria oraz Stanisława Zdyba. Zespół jak widać był duży i wybitny, my proponujemy jednak nieco bardziej kameralny klimat: dwie osoby i przewodnik.

Szlaku na Mnicha oczywiście nie ma - można dostać się tam tylko drogami wspinaczkowymi, samodzielnie po wpisaniu się w książkę wyjść taterickich Tatrzańskiego Parku Narodowego lub pod opieką uprawnionego przewodnika tatrzańskiego, co najmniej II klasy, do czego zachęcamy, bo daje to gwarancję dobrej i bezpiecznej zabawy. Wymaga ona oczywiście dobrej kondycji - trzeba tam dojść, a potem jednak nieco się powspinać - oraz obycie z “lufą” i brak lęku przed ekspozycją. A jest ona tam spora i to z każdej strony - Mnich jest paleonunatakiem, czyli szczytem w dzisiejszym kształcie uformowanym przez lodowiec. W epoce lodowcowej Mnich (wtedy jeszcze tak się nie nazywał) wznosił się ponad lodowiec i z każdej strony otoczony był przez lód. Dziś lodowca już nie ma, ekspozycje pozostały, co cieszy wszystkich zdobywców tej wspaniałej turni.

Przewodnik zadba o bezpieczeństwo, będzie asekurował, wskaże chwyty i stopnie, a potem pokaże, jak zjechać ze szczytu w dół - to dodatkowa porcja emocji. Wyprawa zaczyna się pod schroniskiem w Morskim Oku, potem żółtym szlakiem, “ceprostradą”, w kierunku Szpiglasowej Przełęczy i czerwonym na Wrota Chałubińskiego. W tej okolicy odbijamy w bok i już bez szlaku idziemy na Mnichowe Plecy. - W ciszy, daleko od zgiełku szlaków, podchodzimy przepiękną drogą, z której obserwujemy najwyższe w polskiej części Tatr szczyty. Po drodze możemy obserwować kolejne cele, strzelistego Zadniego Mnicha (2172 m, tak, tak - niby Zadni, a jednak wyższy) i drogę na Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438 m). Pod samym Mnichem zapewne usłyszymy głosy taterników, którzy wspinają się w ścianach - opowiada Szymon Michlowicz. Marsz ze schroniska zajmie nam ok. półtorej godziny.

Co zabrać na zdobywanie Mnicha?

Idąc z przewodnikiem sprawa jest prosta i bezproblemowa: nasz opiekun zapewnia cały potrzebny sprzęt wspinaczkowy - uprząż, kaski, linę i dodatkową asekurację. Potrzebne są więc dobre buty podejściowe - wspinaczkowe nie są wymagane na tej drodze - i ubranie, dostosowane do warunków. W plecaku warto mieć cieplejszą odzież i coś na deszcz, bo wiadomo, w “górach bywa różnie”, picie i jedzenie. Przyda się też krem z filtrem UV i - koniecznie! - telefon z wpisanym numerem alarmowym do górskich służb ratunkowych. Jak wiadomo, “w górach różnie bywa…”

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJazda w warunkach zimowych w Czechach 17 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jazda samochodem w Czechach w warunkach zimowychKarkonoski Park Narodowy przypomina, że przekraczając taki znak w Czechach, samochody muszą posiadać wyposażenie zimowe.
Pracowity weekend ratowników TOPR 31 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali ostatni październikowy weekendTo były pracowite dni TOPR-owców. Od początku weekendu aż dziesięć razy wyruszali w góry nieść pomoc turystom.
Plecak Salewa 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Wentylacja pleców i komfort w systemach nośnych marki SalewaSalewa posiada w swoich plecakach szereg systemów nośnych dopasowanych do różnych wymagań użytkownika. Czego innego oczekuje osoba...
Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym 24 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarty odcinek szlaku zielonego w Ojcowskim Parku NarodowymPo zakończeniu prac remontowych w czwartek został otwarty widokowy odcinek turystycznego szlaku zielonego od kasy Jaskini Ciemnej do wylotu pod...
Jaskinia Nietoperzowa 25 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakaz wstępu do jaskiń w rezerwatach województwa śląskiegoRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach apeluje o niewchodzenie do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia 2023 r, aby nie...
Wizualizacja schroniska na Połoninie Wetlińskiej 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Nowa Chatka Puchatka otwarta dla turystów w sierpniuMimo kilkumiesięcznego opóźnienia w pracach przy budowie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej wygląda na to, że budynek będzie gotowy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje