Kristin Harila na Broad Peak
Źródło: 8K Expeditions facebook

Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad Peak

Norweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą Sherpą i Dawą Ongju Sherpą – zameldowała się na Broad Peak (8051 m). To kolejny krok do realizacji projektu #Bremont14Peaks.

Broad Peak to już dziewiąty ośmiotysięcznik, który zaliczyło to zgrane trio w ciągu 92 dni. Wcześniej Pasdawa ustanowił jeszcze nowy rekord, wspinając się na najważniejszą piątkę ośmiotysięczników w najkrótszym czasie.

Kristin chce zdobyć wszystkie czternaście najwyższych gór świata w ciągu 6 miesięcy, wyrównując tym samym rekord ustanowiony przez Nirmala Purję (aka Nimsdai) w 2019 roku podczas jego misji Project Possible. Poprzez swój własny projekt #Bremont14Peaks Kristin pragnie zwrócić uwagę świata na kobiecy himalaizm i udowodnić, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, są w stanie osiągnąć każdy alpinistyczny cel.

W swojej żmudnej drodze do zrealizowania projektu Kristin pobiła niektóre z poprzednich rekordów szybkości wspinania ustanowionych przez Nirmala Purję. Teraz, pod koniec drugiej fazy w Karakorum, pozostaje jednak w tyle o kilka dni w porównaniu z utytułowanym wspinaczem.

Harila weszła na K2 21 lipca. Jej i jej towarzyszom zajęło tydzień, by potem zdobyć Broad Peak. Nimsdai zaliczył K2 i Broad Peak w dwa dni. Nimsdai zakończył drugą fazę swojej misji (ośmiotysięczniki Karakorum) w 95 dni. Kristin pozostaje jeszcze Gasherbrum I i II, a na dogonienie Nirmala ma zaledwie 3 dni. Zdobycie GI i GII w ciągu 3 dni jest prawie niemożliwe. Organizatorzy jej ekspedycji (8K Expeditions) są jednak optymistycznie nastawieni i przekonani, że wkrótce nadrobi zaległości.

Po zdobyciu gór w Pakistanie Harili pozostają do zaliczenia jeszcze trzy szczyty: Manaslu (8163 m), Czo Oju (8 188 m) i Sziszapangma (8027 m). Manaslu znajduje się w Nepalu, podczas gdy Sziszapangma w Tybecie. Czo Oju stoi okrakiem na granicy nepalsko-tybetańskiej, ale do tej pory wspinano się na tę górę jedynie od strony Tybetu.

W tym roku nepalscy wspinacze planują otworzyć komercyjną drogę na Czo Oju od strony Nepalu. Jeśli im się to uda, Kristin będzie w stanie zdobyć 13 szczytów do tej jesieni, z wyjątkiem Sziszapangmy. Tybet jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, a Chiny zamknęły swoje granice z powodu COVID-19 i nie wiadomo, kiedy otworzą je ponownie.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPark Narodowy Paklenica 9 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Chorwacja to nie tylko lato na plaży – może teraz trochę wspinania?W Polsce pożegnaliśmy już lato, ale Chorwacja wciąż kusi dobrą pogodą i ciepłym morzem i zachęca do spędzenia kilku wrześniowych,...
Złote Czekany 2022 18 październik 2022
Lilianna Błazenek
Znamy laureatów Złotych Czekanów za dokonania w roku 2021Jury Złotych Czekanów (Piolets d’Or) wyłoniło tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. Złote Czekany za 2021 rok trafią do...
Karl Egloff i Nico Miranda na Makalu 12 maj 2022
Lilianna Błazenek
Rekordowy czas wspinaczki na piątą najwyższą górę świataKarl Egloff i Nico Miranda wspięli się na Makalu (8485 m n.p.m.) w czasie 17 godzin i 18 minut. Dwaj Ekwadorczycy przebyli trasę bez dodatkowego...
XXIX Przegląd Filmów Alipinistycznych 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy RutkiewiczW dniach 6 - 8 maja 2022 roku odbędzie się 29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Przegląd tematycznie będzie związany...
Mnich w Tatrach 23 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Majestatyczny Mnich czeka!Ostra turnia wznosząca się dumnie powyżej południowo-zachodniego brzegu Morskiego Oka – majestatyczny Mnich – to polska mekka taternicza, na...
Monika Witkowska w drodze na K2 29 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Monika Witkowska będzie drugą Polką na K2?K2 (Czogori), drugi co do wysokości szczyt ziemi (8611m n.p.m.), jest uważany za najtrudniejszy do zdobycia. Fakt, że dotychczas tylko jedna Polka...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje