Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad Peak
Norweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą Sherpą i Dawą Ongju Sherpą – zameldowała się na Broad Peak (8051 m). To kolejny krok do realizacji projektu #Bremont14Peaks.
Broad Peak to już dziewiąty ośmiotysięcznik, który zaliczyło to zgrane trio w ciągu 92 dni. Wcześniej Pasdawa ustanowił jeszcze nowy rekord, wspinając się na najważniejszą piątkę ośmiotysięczników w najkrótszym czasie.
Kristin chce zdobyć wszystkie czternaście najwyższych gór świata w ciągu 6 miesięcy, wyrównując tym samym rekord ustanowiony przez Nirmala Purję (aka Nimsdai) w 2019 roku podczas jego misji Project Possible. Poprzez swój własny projekt #Bremont14Peaks Kristin pragnie zwrócić uwagę świata na kobiecy himalaizm i udowodnić, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, są w stanie osiągnąć każdy alpinistyczny cel.
W swojej żmudnej drodze do zrealizowania projektu Kristin pobiła niektóre z poprzednich rekordów szybkości wspinania ustanowionych przez Nirmala Purję. Teraz, pod koniec drugiej fazy w Karakorum, pozostaje jednak w tyle o kilka dni w porównaniu z utytułowanym wspinaczem.
Harila weszła na K2 21 lipca. Jej i jej towarzyszom zajęło tydzień, by potem zdobyć Broad Peak. Nimsdai zaliczył K2 i Broad Peak w dwa dni. Nimsdai zakończył drugą fazę swojej misji (ośmiotysięczniki Karakorum) w 95 dni. Kristin pozostaje jeszcze Gasherbrum I i II, a na dogonienie Nirmala ma zaledwie 3 dni. Zdobycie GI i GII w ciągu 3 dni jest prawie niemożliwe. Organizatorzy jej ekspedycji (8K Expeditions) są jednak optymistycznie nastawieni i przekonani, że wkrótce nadrobi zaległości.
Po zdobyciu gór w Pakistanie Harili pozostają do zaliczenia jeszcze trzy szczyty: Manaslu (8163 m), Czo Oju (8 188 m) i Sziszapangma (8027 m). Manaslu znajduje się w Nepalu, podczas gdy Sziszapangma w Tybecie. Czo Oju stoi okrakiem na granicy nepalsko-tybetańskiej, ale do tej pory wspinano się na tę górę jedynie od strony Tybetu.
W tym roku nepalscy wspinacze planują otworzyć komercyjną drogę na Czo Oju od strony Nepalu. Jeśli im się to uda, Kristin będzie w stanie zdobyć 13 szczytów do tej jesieni, z wyjątkiem Sziszapangmy. Tybet jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, a Chiny zamknęły swoje granice z powodu COVID-19 i nie wiadomo, kiedy otworzą je ponownie.
Źródło: Everest Chronicle