The North Face Nowa kolekcja
Kristin Harila na Broad Peak
Źródło: 8K Expeditions facebook

Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad Peak

Norweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą Sherpą i Dawą Ongju Sherpą – zameldowała się na Broad Peak (8051 m). To kolejny krok do realizacji projektu #Bremont14Peaks.

Broad Peak to już dziewiąty ośmiotysięcznik, który zaliczyło to zgrane trio w ciągu 92 dni. Wcześniej Pasdawa ustanowił jeszcze nowy rekord, wspinając się na najważniejszą piątkę ośmiotysięczników w najkrótszym czasie.

Kristin chce zdobyć wszystkie czternaście najwyższych gór świata w ciągu 6 miesięcy, wyrównując tym samym rekord ustanowiony przez Nirmala Purję (aka Nimsdai) w 2019 roku podczas jego misji Project Possible. Poprzez swój własny projekt #Bremont14Peaks Kristin pragnie zwrócić uwagę świata na kobiecy himalaizm i udowodnić, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, są w stanie osiągnąć każdy alpinistyczny cel.

W swojej żmudnej drodze do zrealizowania projektu Kristin pobiła niektóre z poprzednich rekordów szybkości wspinania ustanowionych przez Nirmala Purję. Teraz, pod koniec drugiej fazy w Karakorum, pozostaje jednak w tyle o kilka dni w porównaniu z utytułowanym wspinaczem.

Harila weszła na K2 21 lipca. Jej i jej towarzyszom zajęło tydzień, by potem zdobyć Broad Peak. Nimsdai zaliczył K2 i Broad Peak w dwa dni. Nimsdai zakończył drugą fazę swojej misji (ośmiotysięczniki Karakorum) w 95 dni. Kristin pozostaje jeszcze Gasherbrum I i II, a na dogonienie Nirmala ma zaledwie 3 dni. Zdobycie GI i GII w ciągu 3 dni jest prawie niemożliwe. Organizatorzy jej ekspedycji (8K Expeditions) są jednak optymistycznie nastawieni i przekonani, że wkrótce nadrobi zaległości.

Po zdobyciu gór w Pakistanie Harili pozostają do zaliczenia jeszcze trzy szczyty: Manaslu (8163 m), Czo Oju (8 188 m) i Sziszapangma (8027 m). Manaslu znajduje się w Nepalu, podczas gdy Sziszapangma w Tybecie. Czo Oju stoi okrakiem na granicy nepalsko-tybetańskiej, ale do tej pory wspinano się na tę górę jedynie od strony Tybetu.

W tym roku nepalscy wspinacze planują otworzyć komercyjną drogę na Czo Oju od strony Nepalu. Jeśli im się to uda, Kristin będzie w stanie zdobyć 13 szczytów do tej jesieni, z wyjątkiem Sziszapangmy. Tybet jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, a Chiny zamknęły swoje granice z powodu COVID-19 i nie wiadomo, kiedy otworzą je ponownie.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSanu Sherpa 25 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski wspinacz tworzy historię himalaizmu!Sanu Sherpa, nepalski himalaista, pobił kolejny niezwykły rekord we wspinaczce wysokogórskiej. 47-latek dwukrotnie wspiął się na wszystkie 14...
Dorota Rasińska-Samoćko 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko: Dhaulagiri jeszcze nie tym razemNieprzewidywalna pogoda w Himalajach przerywa kolejny projekt wspinaczkowy w tym sezonie. Tym razem padło na wyprawę Doroty Rasińskiej-Samoćko na...
Reel Rock 16 24 maj 2022
Lilianna Błazenek
Trasa Reel Rock 16 na pokazach w Polsce8-9 czerwca w siedmiu kinach w Polsce będzie można zobaczyć najlepsze filmy wspinaczkowe tego roku, na światowej trasie Reel Rock 16. Pokazy...
Lawina na Manaslu 3 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejna tragedia na Manaslu: jedna osoba nie żyjeTrwa smutna seria na Manaslu. Po poniedziałkowej lawinie, w której zginął jeden z przewodników, a kilkunastu zostało rannych oraz śmiertelnym...
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: siostry Kałuckie na podium, Aleksandra wygrywa sezonW miniony weekend odbyły się w indonezyjskiej Dżakarcie finałowe zawody Pucharu Świata 2022 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas....
Droga Goûter na Mont Blanc 18 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Najpopularniejsza droga na Mont Blanc zbyt niebezpieczna, by się nią wspinaćLokalni przewodnicy do odwołania zawiesili swoją działalność na najpopularniejszej drodze na szczyt Mont Blanc (4808 m n.p.m.) – Goûter...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje