Kristin Harila na Broad Peak
Źródło: 8K Expeditions facebook

Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad Peak

Norweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą Sherpą i Dawą Ongju Sherpą – zameldowała się na Broad Peak (8051 m). To kolejny krok do realizacji projektu #Bremont14Peaks.

Broad Peak to już dziewiąty ośmiotysięcznik, który zaliczyło to zgrane trio w ciągu 92 dni. Wcześniej Pasdawa ustanowił jeszcze nowy rekord, wspinając się na najważniejszą piątkę ośmiotysięczników w najkrótszym czasie.

Kristin chce zdobyć wszystkie czternaście najwyższych gór świata w ciągu 6 miesięcy, wyrównując tym samym rekord ustanowiony przez Nirmala Purję (aka Nimsdai) w 2019 roku podczas jego misji Project Possible. Poprzez swój własny projekt #Bremont14Peaks Kristin pragnie zwrócić uwagę świata na kobiecy himalaizm i udowodnić, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, są w stanie osiągnąć każdy alpinistyczny cel.

W swojej żmudnej drodze do zrealizowania projektu Kristin pobiła niektóre z poprzednich rekordów szybkości wspinania ustanowionych przez Nirmala Purję. Teraz, pod koniec drugiej fazy w Karakorum, pozostaje jednak w tyle o kilka dni w porównaniu z utytułowanym wspinaczem.

Harila weszła na K2 21 lipca. Jej i jej towarzyszom zajęło tydzień, by potem zdobyć Broad Peak. Nimsdai zaliczył K2 i Broad Peak w dwa dni. Nimsdai zakończył drugą fazę swojej misji (ośmiotysięczniki Karakorum) w 95 dni. Kristin pozostaje jeszcze Gasherbrum I i II, a na dogonienie Nirmala ma zaledwie 3 dni. Zdobycie GI i GII w ciągu 3 dni jest prawie niemożliwe. Organizatorzy jej ekspedycji (8K Expeditions) są jednak optymistycznie nastawieni i przekonani, że wkrótce nadrobi zaległości.

Po zdobyciu gór w Pakistanie Harili pozostają do zaliczenia jeszcze trzy szczyty: Manaslu (8163 m), Czo Oju (8 188 m) i Sziszapangma (8027 m). Manaslu znajduje się w Nepalu, podczas gdy Sziszapangma w Tybecie. Czo Oju stoi okrakiem na granicy nepalsko-tybetańskiej, ale do tej pory wspinano się na tę górę jedynie od strony Tybetu.

W tym roku nepalscy wspinacze planują otworzyć komercyjną drogę na Czo Oju od strony Nepalu. Jeśli im się to uda, Kristin będzie w stanie zdobyć 13 szczytów do tej jesieni, z wyjątkiem Sziszapangmy. Tybet jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, a Chiny zamknęły swoje granice z powodu COVID-19 i nie wiadomo, kiedy otworzą je ponownie.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZawody boulderowe I TEST Czystej formy 16 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
I TEST Czystej Formy — zawody boulderoweKlub Wysokogórski Zakopane organizuje w dniach 17-18 grudnia zawody boulderowe. Wydarzenie odbędzie się ściance boulderowo-wspinaczkowej...
Rekord Kiromala Katibina w Pucharze Świata w Villars 1 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Puchar Świata w Villars: podwójny rekord świata Kiromala KatibinaW odbywających się w szwajcarskim Villars kolejnych zawodach Pucharu Świata (prowadzenie i na czas) padły już w kwalifikacjach dwa rekordy...
Manaslu 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Groźna lawina na Manaslu: wielu rannych, pięć osób w stanie ciężkimTragiczne wieści dochodzą do nas z Nepalu. Dzisiaj rano tuż pod obozem IV na Manaslu (8 163 m n.p.m.) zeszła potężna lawina, w wyniku której...
Polar Sport na MAS 7 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Polar Sport na Memoriale Andrzeja Skwirczyńskiego w najbliższy weekendJuż w sobotę 11 czerwca spotykamy się w Dolinie Będkowskiej na kolejnej, trzynastej już edycji Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego, gdzie...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
Ondrej Huserka i Wadim Jabłoński na dziewiczej turni w Himalajach Garhwalu 19 październik 2022
Lilianna Błazenek
Wyprawa w Himalaje Garhwalu zakończona. Polacy zdobyli dziewiczą turnięW poniedziałek 16 października zespół w składzie Ondrej Huserka i Wadim Jabłoński stanął na wierzchołku dziewiczej turni nad doliną Kedar...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje