Projekt Cimbing4Climate
Źródło: Roeland van Oss / facebook

82 alpejskie szczyty w 78 dni – w ważnym celu

Podczas gdy wielu alpinistów chwali się zdobyciem wszystkich 82 alpejskich czterotysięczników, zaledwie garstce udało się to zrobić podczas jednej wyprawy. Holender Roeland van Oss dołączył w tym roku do tego elitarnego grona jako czwarty wpinacz. A co najważniejsze – z ważnym przesłaniem dla świata.

W 78 dni, polegając jedynie na sile własnych mięśni, poruszając się wyłącznie pieszo lub rowerem, pokonując ponad 100 000 m całkowitych przewyższeń, Roeland van Oss, holenderski alpinista, przewodnik górski i narciarski, stanął na szczycie 82 najwyższych szczytów w Alpach. W ten sposób zrealizował swój projekt Climbing4Climate, który miał na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakie niosą ze sobą nasilające się zmiany klimatu na świecie.

Holenderski alpinista podczas całej swojej wyprawy nie korzystał z żadnych pojazdów silnikowych ani kolejek linowych. Chciał zrealizować swój projekt, pozostając neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. W rezultacie przejechał na rowerze w sumie ponad 1300 km, a ponad 600 km zaliczył wspinając się i wędrując.

Jak się okazało, największym wyzwaniem dla van Ossa stały się cofające się lodowce i luźne, spadające skały, będące nieodwracalnym efektem zmian klimatycznych, bardzo widocznych w Alpach szczególnie w tym roku. Problemy napotkał już na pierwszym szczycie, Piz Bernina (4048 m) w Szwajcarii. Po przybyciu do bazy od razu zrozumiał, dlaczego jeszcze nikt nie wspiął się na ten szczyt w tym sezonie. Lodowiec wysechł i przeobraził zbocze góry w „labirynt” do przejścia, co dramatycznie podkopało wcześniejszą pewność siebie van Ossa.

W ciągu pierwszych dziewięciu dni Holender zdobył tylko jeden szczyt. Następnie jednak nadrobił stracony czas, wspinając się na 25 gór w ciągu kolejnych 13 dni.

W rejonie Chamonix Holender po raz kolejny musiał zmierzyć się z niebezpieczną wspinaczką po luźnej skale. To właśnie tam najdotkliwiej dotknęły go kwestie związane z cofaniem się lodowców i zmianami klimatycznymi. Warunki, które panowały na górze, nazwał „najgorszymi, jakie kiedykolwiek widział” w tym rejonie. Na Matterhorn było tak mało śniegu i lodu, że van Oss pokonał całą trasę bez raków.

Jak trudna i wymagająca, również emocjonalnie, była to ekspedycja, Roeland van Oss opisuje w swoich mediach społecznościowych:

„7 razy chciałem zakończyć projekt;
5 razy płakałem podczas jazdy na rowerze;
13 razy wchodziłem na górę ze łzami w oczach;
5 razy rzuciłem rower w krzaki, bo miałem dość i odpoczywałem sam na poboczu;
4 razy mój partner wspinaczkowy zwyczajnie mnie wyrolował, nie myśląc o mnie;
2 razy ludzie wystawili mnie bez przyczyny;
8 razy ludzie krzyczeli na mnie z samochodu lub pokazywali mi środkowy palec…;
4 razy opiekunowie schroniska nakrzyczeli na mnie, bo zrobiłem rezerwację »za późno«;
11 krzywdzących wiadomości otrzymałem w trakcie i po zakończeniu projektu;
1 raz właściciel kempingu wystawił moje buty na deszcz, ponieważ były w niewłaściwym pomieszczeniu…”

Podsumowując swoje doświadczenie, van Oss napisał, że problemy, z którymi zmagał się podczas wyzwania, odzwierciedlały dokładnie szybkość zmian klimatycznych w górach. Było bardzo gorąco i sucho, temperatura znacząco wzrosła, powodując topnienie lodowców i opadanie skał. Poważne wypadki, które miały miejsce w tym sezonie w górach, jak chociażby lipcowa tragedia w masywie Marmolada we włoskich Dolomitach, w której zginęło 11 osób, mają bezpośredni związek z gwałtownym ocieplaniem się klimatu.

Źródło: Roeland van Oss facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBronx Bouldering Competition vol. 2 2022 18 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trwają zapisy na Bronx Bouldering CompetitionTo już druga edycja najmocniejszych krakowskich zawodów wspinaczkowych towarzyszących 20. Krakowskiemu Festiwalowi Górskiemu adresowanych...
Polskie podium na Mistrzostwach Europy w Monachium 15 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy: mamy całe podium we wspinaczce na czas!To był polski dzień na Mistrzostwach Europy w Monachium: nasze zawodniczki zdominowały konkurencję na czas, zdobywając całą pulę medali....
Rafał Fronia 19 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Rafał Fronia samotnie na szczycie Broad PeakBroad Peak (8051 m n.p.m.) to szczyt, którego zdobycie jest marzeniem wielu wspinaczy. Dla Rafała Froni stanowił swoiste wyzwanie – dopiero...
Wspinaczka 10 maj 2022
Marcin Kowalik
Uprząż Wild Country Mission. Idealna w góryDzięki uprzejmości Salewa miałem możliwość testowania nowej uprzęży Wild Country MISSON. Brytyjska marka zawsze kojarzyła mi się ze...
Podium w dwuboju wspinaczkowym na Mistrzostwach Europy w Monachium 19 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Ostatni złoty medal Mistrzostw Europy we wspinaczce dla Jakoba SchubertaWczoraj, 18 sierpnia, odbyły się ostatnie finały wspinaczkowe na Mistrzostwach Europy w Monachium. Tym razem panowie rywalizowali w dwuboju –...
Marcel Rémy 12 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Marcel Rémy, legenda szwajcarskiego alpinizmu, zmarł w wieku 99 latMarcel Rémy, ojciec słynnych alpinistów Yvesa i Claude’a Rémy, prawdziwa legenda wspinania, nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat w swoim domu, we...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje