The North Face Nowa kolekcja
Projekt Cimbing4Climate
Źródło: Roeland van Oss / facebook

82 alpejskie szczyty w 78 dni – w ważnym celu

Podczas gdy wielu alpinistów chwali się zdobyciem wszystkich 82 alpejskich czterotysięczników, zaledwie garstce udało się to zrobić podczas jednej wyprawy. Holender Roeland van Oss dołączył w tym roku do tego elitarnego grona jako czwarty wpinacz. A co najważniejsze – z ważnym przesłaniem dla świata.

W 78 dni, polegając jedynie na sile własnych mięśni, poruszając się wyłącznie pieszo lub rowerem, pokonując ponad 100 000 m całkowitych przewyższeń, Roeland van Oss, holenderski alpinista, przewodnik górski i narciarski, stanął na szczycie 82 najwyższych szczytów w Alpach. W ten sposób zrealizował swój projekt Climbing4Climate, który miał na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakie niosą ze sobą nasilające się zmiany klimatu na świecie.

Holenderski alpinista podczas całej swojej wyprawy nie korzystał z żadnych pojazdów silnikowych ani kolejek linowych. Chciał zrealizować swój projekt, pozostając neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. W rezultacie przejechał na rowerze w sumie ponad 1300 km, a ponad 600 km zaliczył wspinając się i wędrując.

Jak się okazało, największym wyzwaniem dla van Ossa stały się cofające się lodowce i luźne, spadające skały, będące nieodwracalnym efektem zmian klimatycznych, bardzo widocznych w Alpach szczególnie w tym roku. Problemy napotkał już na pierwszym szczycie, Piz Bernina (4048 m) w Szwajcarii. Po przybyciu do bazy od razu zrozumiał, dlaczego jeszcze nikt nie wspiął się na ten szczyt w tym sezonie. Lodowiec wysechł i przeobraził zbocze góry w „labirynt” do przejścia, co dramatycznie podkopało wcześniejszą pewność siebie van Ossa.

W ciągu pierwszych dziewięciu dni Holender zdobył tylko jeden szczyt. Następnie jednak nadrobił stracony czas, wspinając się na 25 gór w ciągu kolejnych 13 dni.

W rejonie Chamonix Holender po raz kolejny musiał zmierzyć się z niebezpieczną wspinaczką po luźnej skale. To właśnie tam najdotkliwiej dotknęły go kwestie związane z cofaniem się lodowców i zmianami klimatycznymi. Warunki, które panowały na górze, nazwał „najgorszymi, jakie kiedykolwiek widział” w tym rejonie. Na Matterhorn było tak mało śniegu i lodu, że van Oss pokonał całą trasę bez raków.

Jak trudna i wymagająca, również emocjonalnie, była to ekspedycja, Roeland van Oss opisuje w swoich mediach społecznościowych:

„7 razy chciałem zakończyć projekt;
5 razy płakałem podczas jazdy na rowerze;
13 razy wchodziłem na górę ze łzami w oczach;
5 razy rzuciłem rower w krzaki, bo miałem dość i odpoczywałem sam na poboczu;
4 razy mój partner wspinaczkowy zwyczajnie mnie wyrolował, nie myśląc o mnie;
2 razy ludzie wystawili mnie bez przyczyny;
8 razy ludzie krzyczeli na mnie z samochodu lub pokazywali mi środkowy palec…;
4 razy opiekunowie schroniska nakrzyczeli na mnie, bo zrobiłem rezerwację »za późno«;
11 krzywdzących wiadomości otrzymałem w trakcie i po zakończeniu projektu;
1 raz właściciel kempingu wystawił moje buty na deszcz, ponieważ były w niewłaściwym pomieszczeniu…”

Podsumowując swoje doświadczenie, van Oss napisał, że problemy, z którymi zmagał się podczas wyzwania, odzwierciedlały dokładnie szybkość zmian klimatycznych w górach. Było bardzo gorąco i sucho, temperatura znacząco wzrosła, powodując topnienie lodowców i opadanie skał. Poważne wypadki, które miały miejsce w tym sezonie w górach, jak chociażby lipcowa tragedia w masywie Marmolada we włoskich Dolomitach, w której zginęło 11 osób, mają bezpośredni związek z gwałtownym ocieplaniem się klimatu.

Źródło: Roeland van Oss facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKristin Harila 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Himalaje: Kristin Harila nie do zatrzymania!Niedawno pisaliśmy o himalajskich wyczynach wspinaczkowych Nirmala Purji, a tu, pobijając rekord za rekordem, depcze mu po piętach niesamowita...
Andrzej Bargiel w drodze na szczyt Mount Everest 30 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Andrzej Bargiel wstrzymuje atak szczytowyWczoraj Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb dotarli do obozu IV na Mount Everest, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiły rozstawienie namiotu i...
Złote Czekany 2022 18 październik 2022
Lilianna Błazenek
Znamy laureatów Złotych Czekanów za dokonania w roku 2021Jury Złotych Czekanów (Piolets d’Or) wyłoniło tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. Złote Czekany za 2021 rok trafią do...
Bouldering 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulder Mixed Team w Krakowie03 lipca 2022 r. w Krakowie odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Zawody zostaną rozegrane w nowym formacie – Boulder Mixed...
Dorota Rasińska-Samoćko 28 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko idzie jak burza – trzecia Polka na K2!Zaledwie osiem dni temu zdobyła Broad Peak, a już dochodzą nas wieści, że Dorota Rasińska-Samoćko właśnie stanęła na szczycie K2!
Gerlach 8 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
A może tym razem Gerlach z legendą polskiego himalaizmu?Polar Sport Adventures przygotował nie lada gratkę dla miłośników wspinania – wyprawy na Gerlach pod czujnym okiem Ryszarda Gajewskiego,...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje