Pleń
Źródło: W Szczytowej Formie facebook

Niezwykły pleń zaobserwowany na beskidzkim szlaku

Pełzająca masa jak z prawdziwego horroru lub filmu science fiction – pleń – to zjawisko, na które można sporadycznie natknąć się w naszych górach i lasach. Przewodnik beskidzki Tomasz Habdas zdołał nagrać i sfotografować plenia w ostatnią środę w Beskidach pod Wielką Rycerzową.

W zeszłym tygodniu Tomasz Habdas podzielił się z internautami zdjęciami i filmem, na których udało mu się zarejestrować niezwykłą obserwację. Widać na nich pełznącą szlakiem „rzekę”, która w zbliżeniu okazuje się zbitą masą niespełna jednocentymetrowych larw.

Pleń to dość tajemnicze zjawisko, które fascynuje ludzi od wielu lat. Pełznąca „struga” wyglądająca jak jeden żywy organizm to tak naprawdę migrująca masa tysięcy larw muszki z gatunku ziemiórka pleniówka. Sens tej wędrówki larw nie jest jednak znany. Ponieważ zjawisko jest niezwykle rzadkie, naukowcy snują jedynie domysły, po co i w jakim kierunku podąża zwarta masa robaków.

Jedna z teorii mówi, że żyjące w glebie larwy przemieszczają się w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania. Dlaczego jednak nie pojedynczo, tylko w wielkiej zwartej grupie? Być może dlatego, żeby było bezpieczniej – drapieżnik nie odważy się przecież zaatakować wielkiego węża. Można też jedynie zgadywać, dlaczego larwy są tak zdyscyplinowane i te na końcu przyporządkowują się tym z przodu szeregu. Nie wiadomo też, czy „wąż” sunie w przypadkowym kierunku, czy obiera określony cel. Nie ma również danych mówiących, z jaką prędkością porusza się pleń – jedni mówią o jednym metrze na godzinę, inni o kilku.

Zagadek jak widać jest mnóstwo, a zbyt mało materiału do badań. Naukowcy uspokajają jednak, że pleń to naturalne zjawisko i nie stanowi zagrożenia ani dla człowieka, ani dla przyrody.

Źródło: W Szczytowej Formie facebook, Adam Wajrak – Fantastyczny pleń

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie 5 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie już w tym tygodniu w KatowicachCo zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Jakie rzeczy warto mieć w plecaku? Jak wyznaczyć kierunek trasy? Jak wezwać pomoc, gdy jej potrzebujemy?
Poszukiwany Adam Szewczak 14 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TOPR prosi o pomoc – poszukiwany Adam SzewczakRatownicy TOPR prowadzą poszukiwania 40-letniego Adama Szewczaka, który prawdopodobnie poszedł w góry.
Plecak Salewa 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Wentylacja pleców i komfort w systemach nośnych marki SalewaSalewa posiada w swoich plecakach szereg systemów nośnych dopasowanych do różnych wymagań użytkownika. Czego innego oczekuje osoba...
Zima w Karkonoskim Parku Narodowym 13 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Karkonosze: drugi stopień zagrożenia lawinowego, zamknięte szlakiBardzo trudne warunki pogodowe panują już nie tylko w Tatrach. Również w Karkonoszach zima pokazuje swoje groźne oblicze. GOPR ogłosił drugi...
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Szybciej w Tatry! Zmiany na drodze już od dzisiajCzy rzeczywiście będzie szybciej? To się jeszcze okaże, na pewno będzie wygodniej. Dziś przed południem drogowcy otworzyli odcinek nowej drogi...
Pociąg relacji Sanok – Ustrzyki Dolne 28 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
W wakacyjne weekendy znowu dojedziesz pociągiem w BieszczadyPKP PLK wychodzi naprzeciw turystom wybierającym się w tym sezonie w Bieszczady. Połączenie kolejowe Sanok – Ustrzyki Dolne zostało wznowione...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje