Ślady bobrów nad Morskim Okiem
Źródło: TPN facebook

Tatry: kolejny bóbr buduje żeremie nad Morskim Okiem

Wszystko wskazuje na to, że bóbr, który zamieszkał w Tatrach w zeszłym roku i przetrwał zimę, a w maju tego roku zginął, spadając ze Szpiglasowej Przełęczy, nie był jedynym osobnikiem tego gatunku zamieszkującym Morskie Oko. Kolejny bóbr buduje żeremie w tatrzańskim jeziorze.

Grzegorz Bryniarski, leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego, poinformował na profilu społecznościowym Tatrzańskiego Parku Narodowego, że kolejny bóbr pojawił się na brzegu Morskiego Oka w pobliżu Dwoistej Siklawy i buduje żeremie dokładnie w tym samym miejscu, co jego poprzednik. Dotychczas myślano, że bóbr, którego zaobserwowano zeszłej zimy, był samotnikiem, ale wygląda na to, że nad Morskim Okiem jest przynajmniej jeden osobnik więcej, a może nawet jest ich kilka, bo bobry są przecież zwierzętami rodzinnymi.

Poprzedni osobnik został zaobserwowany nad Morskim Okiem po raz pierwszy w sierpniu zeszłego roku. Ten fakt był już sam w sobie przyrodniczą ciekawostką, ponieważ nigdy wcześniej nie spotkano bobrów na tej wysokości (1400 m n.p.m.). To, że bóbr zdołał przetrwać zimę w Tatrach, będąc zwierzęciem, które nie zapada w sen zimowy, jeszcze bardziej zaskoczyło przyrodników.

Bobry przywędrowały nad Morskie Oko najprawdopodobniej wzdłuż Rybiego Potoku. W 2015 roku zaobserwowano żeremie tych zwierząt w rejonie Łysej Polany, na początku szlaku do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności pojawiły się między innymi w Dolinie Roztoki.

Bobry prowadzą nocny tryb życia, więc są zwierzętami trudnymi do obserwacji. Tej jesieni przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego znaleźli jedynie ich tropy oraz przede wszystkim charakterystycznie pościnane pnie i gałęzie.

Źródło: TPN, PAP

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym 24 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarty odcinek szlaku zielonego w Ojcowskim Parku NarodowymPo zakończeniu prac remontowych w czwartek został otwarty widokowy odcinek turystycznego szlaku zielonego od kasy Jaskini Ciemnej do wylotu pod...
Beskid Wyspowy 3 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Kontrowersyjna inwestycja na najpiękniejszej polanie w Beskidzie WyspowymOdwiedzający Beskid Wyspowy mogą stracić jeden z najbardziej malowniczych widoków, który jeszcze do niedawna cieszył oczy wszystkich...
Orla Perć 11 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Szlak na Orlą Perć już w całości dostępny dla turystówDobre wieści na długi weekend dochodzą z Tatr: remontowany od 1 sierpnia czerwono znakowany fragment szlaku na Orlą Perć od dzisiaj ponownie...
24 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Apteczka - podstawa bezpieczeństwa w górachGóry to nie tylko śliczne obrazki z Instagrama; czasem bywa niemiło, niebezpiecznie i groźnie. Trzeba być przygotowanym na każdą pogodę i...
Plecak Salewa Ortles Guide. Plecak do zadań specjalnych 20 lipiec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Plecak Salewa Ortles Guide. Nie tylko dla profesjonalistówJeśli szukasz dobrych i sprawdzonych w górach rozwiązań, przyjrzyj się, czego używają profesjonaliści, przewodnicy czy ratownicy górscy. W...
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie 5 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie już w tym tygodniu w KatowicachCo zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Jakie rzeczy warto mieć w plecaku? Jak wyznaczyć kierunek trasy? Jak wezwać pomoc, gdy jej potrzebujemy?

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje