Srebrny medal Aleksandry Kałuckiej na zawodach PŚ w Chamonix
Źródło: Poland Climbing facebook

PŚ w Chamonix: Ola Kałucka ze srebrem, Katibin pobija kolejny rekord!

Kolejne zawody Pucharu Świata (wspinaczka na czas i prowadzenie), które tym razem odbyły się 8-10 lipca pod Mont Blanc, dopisały kolejny ważny rozdział do niesamowitej historii, która dzieje się tym sezonie pucharowym. Aleksandra Kałucka wraca ze srebrnym medalem – gratulujemy! Kiromal Katibin natomiast dokłada następny fantastyczny rekord do swojej coraz dłuższej listy – tym razem w eliminacjach pokonał kolejną granicę i zszedł do niewiarygodnych 5.00 s!

Nasza Ola Kałucka zaliczyła znakomity występ, pobijając swój rekord życiowy, który wynosi teraz 6.64 s i zdobywając piąty medal Pucharu Świata. Po eliminacjach trzecia, w finale uległa jedynie świetnie dysponowanej Chince Lijuan Deng, która zaliczyła znakomity czas 6.55 s (tylko o 0,02 sekundy niższy od rekordu świata Aleksandry Mirosław, nieobecnej w Chamonix), bijąc tym samym nowy rekord Azji. To już drugi złoty medal Chinki – poprzedni zdobyła w zeszły weekend w Villars. Potencjalny pojedynek Mirosław i Deng zapowiada się niezwykle interesująco!

Nasze pozostałe zawodniczki ukończyły zawody odpowiednio na 7. miejscu – Natalia Kałucka i 12. – Patrycja Chudziak.

Indonezyjczyk Kiromal Katibin ze swoim fenomenalnym czasem 5.00 s w eliminacjach niestety po drobnym błędzie na początku finałów uległ koledze z drużyny Alfianowi Muhammadowi Fajri i zniweczył swoje szanse na zdobycie medalu i kolejne rekordy.

Ostatecznie w męskim finale konkurencji na czas spotkali się Chińczyk Jinbao Long i Hiszpan Erik Noya Cardona. Panowie rozpoczęli wyścig łeb w łeb, ale w końcowej części trasy Long wystrzelił i ze świetnym czasem 5.11 s zdobył swoje pierwsze pucharowe złoto.

Wyniki konkurencji na czas:

Kobiety:

 1. Lijuan Deng (Chiny) – 6.55 s
 2. Aleksandra Kałucka (Polska) – 6.64 s
 3. Desak Made Rita Kusuma Dewi (Indonezja) – 6.82 s

Mężczyźni:

 1. Jinbao Long (Chiny) – 5.11 s
 2. Erik Noya Cardona (Hiszpania) – 5.49 s
 3. Aspar Aspar (Indonezja) – 5.53 s

W prowadzeniu również nie zabrakło emocji. Po raz pierwszy od ponad roku powrócił na zawody Pucharu Świata czterokrotny wspinaczkowy mistrz świata Czech Adam Ondra i w wielkim stylu zdobył swoje 22. pucharowe złoto. Japończyk Taisei Homma, który w Villars był pierwszy, tym razem uległ utytułowanemu Czechowi, zdobywając srebro.

Nie zwalnia tempa Słowenka Janja Garnbret, która w Chamonix zdobyła swój 52. pucharowy medal (35. złoto). Garnbret wygrała w tym sezonie wszystkie trzy zawody Pucharu Świata. Ta utytułowana zawodniczka jest też dwukrotną mistrzynią świata w prowadzeniu, dwukrotną mistrzynią świata w boulderingu i dwukrotną mistrzynią świata we wspinaczce łącznej.

Wyniki prowadzenie:

Kobiety:

 1. Janja Garnbret (Słowenia)
 2. Laura Rogora (Włochy)
 3. Chaehyun Seo (Korea Południowa)

Mężczyźni:

 1. Adam Ondra (Czechy)
 2. Taisei Homma (Japonia)
 3. Sean Bailey (Stany Zjednoczone)

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 22-23 lipca w Briançon we francuskich Alpach. Tym razem zawodniczki i zawodnicy zmierzą się tylko w konkurencji prowadzenie.

Źródło: International Federation of Sport Climbing

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSchumacher Cup 2022 6 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Schumacher Cup 2022: wyniki Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w prowadzeniu i na czasPo majowych Mistrzostwach Polski w boulderingu, przyszedł czas na zmagania najlepszych polskich wspinaczy sportowych w konkurencjach w prowadzeniu i...
Zawody La Patrouille des Glaciers 12 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
„Mróz, wysokość, upał”. Janek Koza o „La Patrouille des Glaciers”Kilka dni temu pisaliśmy krótkie podsumowanie z tegorocznej edycji tych jednych z najtrudniejszych zawodów skiturowych świata. Teraz mamy dla Was...
IPW FEST 2022 24 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowy światowy rekord w hard baldzie pobity, relacja Polar Sport IPW FEST 2022Za nami kolejna edycja imprezy „Integrowanie Przez Wspinanie”, której celem jest promowanie wspinaczki oraz integracja środowiska...
Tom Ballard 12 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
„The Last Mountain. The Story of Tom Ballard” najlepszym filmem 20. KFGNa zakończenie jubileuszowej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego jury wyłoniło laureata międzynarodowego konkursu filmowego oraz przyznało...
Lodowiec Hansa 14 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego wrócili z wyprawy polarnej na SpitsbergenDobiegł końca ostatni etap tegorocznych badań naukowców z Uniwersytetu Śląskiego na Svalbardzie. Ekspedycja Instytutu Nauk o Ziemi oraz Centrum...
Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR startujący w zawodach „La Patrouille des Glaciers” 10 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
„La Patrouille des Glaciers”, czyli Polar Sport na kultowej imprezie„La Patrouille des Glaciers” (czyli Patrol Lodowcowy) odbywające się w Szwajcarii to jedne z najtrudniejszych zawodów skiturowych świata. W...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje