The North Face Nowa kolekcja
UltraKotlina 2022
Źródło: UltraKotlina - Bieg Dookoła Kotliny facebook

UltraKotlina 2022: bieganie ekstremalne w Sudetach już w ten weekend

Na zakończenie sezonu biegów górskich odbędzie się w nadchodzący weekend, 8-9 października, prawdziwie królewska impreza biegowa – UltraKotlina 2022. To już 10. edycja wydarzenia, które cieszy się ogromną popularnością wśród górskich biegaczy.

UltraKotlina to ultramaraton górski, którego trasy wiodą przez cztery pasma górskie okalającymi Kotlinę Jeleniogórską: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie. Do wyboru w tym roku zawodnicy mają pięć bardzo wymagających indywidualnych dystansów: 30, 50, 80, 130 i 180 km oraz sztafetę o długości trasy 140 km. Ustanowione limity czasem powinny jednak pozwolić zawodnikom nacieszyć biegiem.

UltraKotlina30

• dystans ok. 34 km, ok. 1303 m przewyższeń, limit: 6 godzin
Start 09.10.2022 (niedziela) o godz. 10:00 w Piechowicach.
Trasa wiedzie od Piechowic do Górzyńca, następnie wkracza w Góry Izerskie. Na trasie znajdują się Zakręt Śmierci, Wysoki Kamień, a następnie Kopalnia Stanisław w Jakuszycach. Po minięciu Jakuszyc zawodnicy wkraczają w Karkonosze, aby szlakiem przy wodospadzie Kamieńczyka, zbiec do mety w centrum Szklarskiej Poręby.

UltraKotlina50

• dystans ok. 56 km, ok. 2170 m przewyższeń, limit: 10 godzin
Start 08.10.2022 (sobota) o godzinie 9:00 w Jeleniej Górze (Galeria Sudecka).
Trasa wiedzie przez Górę Szybowcową położoną w Górach Kaczawskich, z której roztacza się piękna panorama na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, a następnie przez Dolinę Bobru, Goduszyn do Górzyńca. Zaczynają się Góry Izerskie: Zakręt Śmierci i Wysoki Kamień, Jakuszyce, meta w Szklarskiej Porębie.

UltraKotlina80

• dystans ok. 79 km, ok. 2980 m przewyższeń, limit: 15 godzin
Start 08.10.2022 o godzinie 03:00 w nocy w Janowicach Wielkich (park Zielona Dolina).
W ciemnościach rozświetlanych światłem kilkudziesięciu czołówek zawodnicy biegną w stronę Gór Kaczawskich. Kapella, Łysa Góra, dalej Okole, Chrośnica, Góra Szybowcowa, dalej trasa wiedzie jak UltraKotlina 50.

UltraKotlina140

• dystans 140 km, 5484 m przewyższeń, limit 30 h
Start 08.10.2022 o godzinie 06:00 w Szklarskiej Porębie.
Bardzo wymagająca trasa, w całości okalająca Kotlinę Jeleniogórską. Pierwszy odcinek biegnie całym pasmem Karkonoszy, od Hali Szrenickiej, przez Śnieżne Kotły, do schroniska Dom Śląski pod Śnieżką, a następnie zbiegiem przez Kocioł Łomniczki do Karpacza. Kolejny odcinek wiedzie przez piękne Rudawy Janowickie: Wołek, Zamek Bolczów, kończąc punktem odżywczym w Janowicach Wielkich. A to dopiero połowa dystansu. Druga część jest taka sama jak trasa UltraKotliny80.

UltraKotlina 180

• dystans ok. 181 km, przewyższenia 6817 m, limit: 40 godzin.
Start 08.10.2022 o godzinie 01:00 w Piechowicach.
Najbardziej wymagająca trasa. Pierwszy odcinek to 48 km w całości po Górach Izerskich. Następnie trasa łączy się z dystansem UK140 – w całości okalającym Kotlinę Jeleniogórską. Drugi odcinek biegnie całym pasmem Karkonoszy, od Hali Szrenickiej, przez Śnieżne Kotły, do Śnieżki – najwyżej położonego punktu na całej trasie. Kolejny odcinek wiedzie przez piękne Rudawy Janowickie: Wołek, Zamek Bolczów, kończąc punktem odżywczym w Janowicach Wielkich. A to nawet nie jest połowa dystansu. Kolejna część jest taka sama jak trasa UltraKotliny80.

Ultrakotlina – Sztafeta

• zespoły 4- lub 3-osobowe, dystans: 140 km, limit: 23 godziny.
Start 08.10.2022 o godzinie 06:00 w Szklarskiej Porębie.
Bieg po trasie najdłuższego dystansu. Odcinki i strefy zmian:

  • Dystans 40 km: Jakuszyce – Przełęcz Kowarska
  • Dystans 18 km: Przełęcz Kowarska – Janowice Wielkie
  • Dystans 40 km: Janowice Wielkie – Goduszyn
  • Dystans 39 km: Goduszyn – Szklarska Poręba

Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze – trzymamy kciuki za dobre wyniki i świetną zabawę!

Źródło: UltraKotlina

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówVIII Ultramaraton Podkarpacki 12 maj 2022
Lilianna Błazenek
VIII Ultramaraton PodkarpackiJuż w najbliższą sobotę 14 maja odbędzie się ósma, niestety ostatnia już edycja kultowego Ultramaratonu Podkarpackiego (UP), w której...
OutdooroweABC 1 maj 2022
Piotr Biernawski
Rabski crossMoja propozycja trasy biegowej będzie idealna szukających alternatywy dla Gorców, czy Babiej Góry. Bardzo dobra opcja na gorsze warunki pogodowe,...
Bieganie w górach 4 maj 2022
Marcin Kijowski
4 nieoczywiste filmy o bieganiu w górach„Run Forest run” to klasyka klasyk. Film, z którego pochodzi to słynne wezwanie widzieli chyba wszyscy, a jego kolejne emisje w...
Biegi górskie to także niesamowite widoki 23 maj 2022
Grzegorz Soczomski
Jak przygotować się do biegów górskich i jaki sprzęt kupić?Bieganie w górach przynosi niesamowitą satysfakcję. Może rzucić nową perspektywę na szczyty i grzbiety, które doskonale znamy z pieszych...
XRUN Biała Dama oraz finał XRUN 2022 18 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Bieg górski XRUN Biała Dama oraz finał XRUN 2022XRUN to cykl biegów górskich rozgrywanych w Małopolsce. Puchar XRUN składa się z rywalizacji w formule CLASSIC oraz MINI. Aby być...
Golden Trail World Series 2022 26 październik 2022
Lilianna Błazenek
Golden Trail World Series finiszuje na Maderze. Trzech Polaków w finaleNajlepsi ultrasi na świecie będą przez najbliższe pięć dni rywalizować na Maderze. Ta portugalska wyspa została w tym roku gospodarzem...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje