Gorce wiosną
Źródło: Pixabay.com

Schronisko na Lubaniu zostanie odbudowane

W Gorcach powstanie schronisko turystyczne na Lubaniu. Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji schroniska górskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zajmuje się kosztorysem i udało się już uregulować własność gruntów.

To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników turystyki górskiej. Już w niedalekiej przyszłości wędrujący południowo-wschodnią częścią Gorców będą mogli zatrzymać się w nowym schronisku. Będzie ulokowane na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego oznaczonego kolorem czerwonym (11 godz. marszu), gdzie obecnie nie ma stałych obiektów, które pozwalają na schronienie czy odpoczynek.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia, turyści przebywający w Gorcach otrzymają nowoczesny i funkcjonalny obiekt, niezbędny podczas pieszych wędrówek. Przełoży się to z pewnością na ruch turystyczny w tym rejonie, odciążając tym samym inne atrakcyjne dla turystów i cenne przyrodniczo obszary.

Wybudowanie nowego obiektu będzie kontynuacją tradycji schroniskowej Lubania, która została zainicjowana w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy.
W latach 1937-1944 na tej trasie (na Samorodach pod szczytem Lubania) istniało już schronisko, które zostało spalone w czasie wojny przez Niemców. Pozostały po nim tylko murowane z cegły i kamienia ruiny przyziemia. Z kolei w latach 1973-1976 PTTK wybudowało nieco poniżej szczytu Lubania (na Polanie Wyrobki) małe schronisko górskie, które w 1978 r. spłonęło.

Źródło: UMWM

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRoksana Knapik i Andrzej Sokołowski zginęli w lawinie pod Staroleśnym Szczytem w Tatrach Słowackich 21 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dwoje Polaków zginęło w lawinie pod Staroleśnym Szczytem w Tatrach SłowackichGórskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przekazało informację, że w wypadku w Tatrach Słowackich zginął wraz z żoną Roksaną Knapik ratownik...
Akcja GOPR Beskidy w rejonie Hali Cudzichowej 19 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmierć turysty na Hali Cudzichowej w Beskidzie ŻywieckimWczoraj w okolicach południa do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szczyrku dotarło zgłoszenie od turystów o nieprzytomnym...
Broad Peak film 31 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Niecodzienny pomysł Netflixa na promocję filmu „Broad Peak”Już 14 września na platformie streamingowej Netflix pojawi się ich najnowsza, długo oczekiwana polska produkcja „Broad Peak”. Netflix...
Akcja edukacyjna TPN PoSzlaki 6 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Powraca program edukacyjny PoSzlaki w Tatrzańskim Parku NarodowymTatrzański Park Narodowy ponownie zaprasza wszystkich turystów odwiedzających latem Tatry do udziału w programie edukacyjnym PoSzlaki!
Akcja TOPR na szlaku na Rysy 21 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny śmiertelny wypadek na RysachTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o kolejnym w ostatnich dniach wypadku śmiertelnym na Rysach. Turysta nie przeżył...
Akcja TOPR - śmiertelny wypadek na Orlej Perci 14 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek na Orlej PerciPo godzinie 12 ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie od trójki turystów o upadku jednego z nich z Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje