The North Face Nowa kolekcja
Gorce wiosną
Źródło: Pixabay.com

Schronisko na Lubaniu zostanie odbudowane

W Gorcach powstanie schronisko turystyczne na Lubaniu. Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji schroniska górskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zajmuje się kosztorysem i udało się już uregulować własność gruntów.

To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników turystyki górskiej. Już w niedalekiej przyszłości wędrujący południowo-wschodnią częścią Gorców będą mogli zatrzymać się w nowym schronisku. Będzie ulokowane na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego oznaczonego kolorem czerwonym (11 godz. marszu), gdzie obecnie nie ma stałych obiektów, które pozwalają na schronienie czy odpoczynek.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia, turyści przebywający w Gorcach otrzymają nowoczesny i funkcjonalny obiekt, niezbędny podczas pieszych wędrówek. Przełoży się to z pewnością na ruch turystyczny w tym rejonie, odciążając tym samym inne atrakcyjne dla turystów i cenne przyrodniczo obszary.

Wybudowanie nowego obiektu będzie kontynuacją tradycji schroniskowej Lubania, która została zainicjowana w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy.
W latach 1937-1944 na tej trasie (na Samorodach pod szczytem Lubania) istniało już schronisko, które zostało spalone w czasie wojny przez Niemców. Pozostały po nim tylko murowane z cegły i kamienia ruiny przyziemia. Z kolei w latach 1973-1976 PTTK wybudowało nieco poniżej szczytu Lubania (na Polanie Wyrobki) małe schronisko górskie, które w 1978 r. spłonęło.

Źródło: UMWM

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówFladry na Babiej Górze 1 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Fladry na Babiej GórzeW piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Zamontowano je, aby zwracały uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie...
13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał konkursu na Książkę Górską Roku 2022Zakończyła się kolejna edycja Konkursu na Książkę Górską Roku, organizowanego w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu...
Wyprawa na Huascaran 19 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyprawa ekipy Andrzeja Myrty na Huascarán przerwana przez wypadekAndrzej Myrta, radomski podróżnik i alpinista wraz z ekipą wyruszyli 1 czerwca z Berlina do Limy, aby zdobyć Huascarán w Andach Peruwiańskich.
8 sierpień 2023
Mateusz Rudnik
Test plecaka Black Diamond Distance 15Po kilku dniach w skałach, na via ferratach i trekkingu mogę wreszcie wypowiedzieć się na temat plecaka Black Diamond Distance 15 z perspektywy...
Biwak Fourche na Mont Maudit 26 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Zmian klimatu ciąg dalszy: osuwisko zniszczyło biwak Fourche w masywie Mont BlancBiwak Fourche w masywie Mont Blanc, znany także jako schron Alberico-Borgna, został w tym tygodniu zniszczony przez osuwisko skalne. Na szczęście...
Stacja narciarska UFO w Bukowinie Tatrzańskiej 23 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarto już pierwszy wyciąg narciarski na Podhalu!Mamy dobrą wiadomość dla miłośników białego szaleństwa. Możemy już jeździć na nartach w Bukowinie Tatrzańskiej. Po raz kolejny stacja...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje