The North Face Nowa kolekcja
Dolina Chochołowska
Źródło: Pixabay

Mateusz Waligóra wyrusza na wędrówkę po polskich Tatrach

28 czerwca swoją kolejną wyprawę rozpoczyna podróżnik Mateusz Waligóra, znany między innymi z marszów przez pustynię czy ekspedycji polarnych.

Mateusz Waligóra od kilku lat przemierza także Polskę. Swoją podróż przez nasz kraj rozpoczął w 2020 r. Szlakiem Wisły, wędrując od jej źródeł aż do ujścia. W kolejnym roku przemierzał polskie wybrzeże, tworząc Morskie Opowieści. W tym roku przyszedł czas na Tatry, w trakcie wędrówki powstaną Tatrzańskie Opowieści.

Jak sam podróżnik napisał na swoim profilu FB: „Plan jest prosty i łatwy do zapamiętania: przejść WSZYSTKIE szlaki w Tatrach polskich”.
Swoją marszrutę rozpocznie w Dolinie Chochołowskiej i będzie sukcesywnie poruszał się na wschód. Po około 30 dniach dotrze na finałowe miejsce na Rysach.

Mateusz Waligóra wyrusza w swoją trasę ze zespołem nie tylko po to, by przemierzyć szlaki, ale także aby rozmawiać z naukowcami, ekologami, strażnikami parku, ratownikami górskimi i przede wszystkim z napotkanymi turystami. Chciałby poznać odpowiedzi na pytanie: Dlaczego chodzą w te góry? Po co się tak męczyć? Co ich skłania do wędrówki?

Niedawno Mateusz powrócił z marszu na nartach przez Grenlandię i choć jeszcze nie zdążył dobrze wypocząć, to znów wyrusza na szlak. A przed nim ponad 300 km tras turystycznych oraz solidna porcja przewyższeń.

Zakończenie podróży planowane jest na ostatni weekend lipca, choć jak to na trasie bywa – wiele może się wydarzyć! Codzienne relacje z wędrówki będzie można zobaczyć na stronie FB podróżnika.

Mateusz Waligóra to polski podróżnik specjalizujący się w wyprawach ekstremalnych, a także dziennikarz, fotograf i przewodnik. Jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie i bez wsparcia z zewnątrz mongolską część Pustyni Gobi – pokonanie trasy liczącej 1785 km zajęło mu 58 dni.

Źródło: Mateusz Waligóra / facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSkialpinizm 13 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Licencje dla zawodników w narciarstwie wysokogórskimKomisja Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu uprościła system wydawania licencji dla zawodników startujących w zawodach...
Mikołaj Adamczyk 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przedszkolak z Bielska Białej wyrusza w Himalaje po kolejny ośmiotysięcznikMikołaj Adamczyk — siedmiolatek z Bielska-Białej kolejny już raz będzie zdobywał najwyższe góry świata. Tym razem w planach baza pod...
Babia Góra 20 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Babiogórski Park Narodowy otwiera Akademicką Perć po zimieW najbliższą sobotę (21 maja) zostanie otwarty dla ruchu turystycznego żółty szlak Akademicka Perć, prowadzący od Górnego Płaju na szczyt...
Śmieci na K2 26 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Karakorum: w przyszłym roku wielkie sprzątanie K2Ilość śmieci zalegająca w górach Himalajów i Karakorum, szczególnie na dwóch najwyższych szczytach Ziemi – Mount Everest i K2, przerasta...
Akcja ratunkowa TOPR w Jaskini Pod Wantą 27 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wypadek jaskiniowy w TatrachW niedzielę wieczorem ratownicy TOPR zakończyli wyprawę po rannego taternika jaskiniowego w Jaskini Pod Wantą. Jak relacjonują ratownicy, około...
Zejście lawiny pod Baranimi Rogami 10 maja 2022 roku 10 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Odnaleziono kamerę z nagraniem wypadku lawinowego z 10 maja 2022 rokuTurysta z Polski znalazł kamerę GoPro, która należała do narciarzy porwanych przez lawinę pod Baranimi Rogami w Tatrach Słowackich 10 maja...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje