Jubileusz 70-lecia GOPR
Źródło: GOPR / facebook

GOPR dba o bezpieczeństwo w górach od 70 lat

W Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia utworzenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 70-lecia Grupy Beskidzkiej GOPR.

W obchodach wzięło udział kilkaset osób — ratowników ze wszystkich Grup Regionalnych GOPR: Grupa Beskidzka GOPR, GOPR Bieszczady, Grupa Jurajska GOPR, GOPR Karkonosze, Grupa Krynicka GOPR, Grupa Podhalańska GOPR oraz Grupa Sudecka GOPR, wśród których znalazło się wielu Honorowych Członków GOPR.
W spotkaniu uczestniczył Alojzy Szupina, jedyny żyjący założyciel Grupy Beskidzkiej GOPR. Minutą ciszy uczczono także ratowników, którzy odeszli na wieczną służbę.

Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni ratownicy otrzymali odznaczenia: medale nadane przez Panią Marszałek Elżbietę Witek, srebrne i złote honorowe odznaki GOPR, odznaki „Za zasługi dla ratownictwa górskiego” oraz medale 70-lecia GOPR. Wręczono także patenty na wyższe stopnie ratownicze, w tym dla 11 ratowników, którzy ukończyli kurs instruktorski.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1952 r. podczas reorganizacji i rozbudowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, istniejącego od 1909 r. Wraz z GOPR rozpoczęło działalność Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe PTTK z siedzibą w Bielsku-Białej.

Działania statutowe GOPR to niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego.

Obszar znajdujący się pod opieką ratowników GOPR to pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni ponad 20 tys. km kw. To 7 200 km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich.

Aktualnie w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w siedmiu Grupach Regionalnych pracuje 133 ratowników zawodowych i 826 ratowników ochotników. Każdego roku GOPR udziela pomocy ponad 2,5 tys. osobom.

Źródło: GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWyprawa na Huascaran 19 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyprawa ekipy Andrzeja Myrty na Huascarán przerwana przez wypadekAndrzej Myrta, radomski podróżnik i alpinista wraz z ekipą wyruszyli 1 czerwca z Berlina do Limy, aby zdobyć Huascarán w Andach Peruwiańskich.
Jura Krakowsko-Częstochowska 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czerwony szlak rowerowy na Jurze z poprawionym oznakowaniemZwiązek Gmin Jurajskich wspólnie z Jurajską Grupą GOPR i małopolskim PTTK wspólnie przeprowadzili prace konserwatorskie oraz poprawę...
Elnaz Rekabi 19 październik 2022
Lilianna Błazenek
Irańska wspinaczka Elnaz Rekabi wystartowała na zawodach bez hidżabu. Co dalej?Irańska zawodniczka Elnaz Rekabi, która w niedawno zakończonych Mistrzostwach Azji w Seulu wystartowała bez hidżabu, wróciła dziś do kraju....
Śnieżka 25 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana organizacji ruchu na ŚnieżceKarkonoski Park Narodowy poinformował, że od przyszłego tygodnia nastąpi zmiana organizacji ruchu na Śnieżce. Pracownicy KPN planują...
Widok na Tatry 20 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 20 października 2022 r.W Tatrach nadal panują trudne warunki na szlakach. Turyści wybierający się w Tatry powinni zachować ostrożność. Ratownicy TOPR apelują o...
Fjällräven Polar 12 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już niebawem startuje rekrutacja na Fjällräven Polar 2023300 km arktycznej dziczy, 20 członków drużyny z całego świata, 180 wykwalifikowanych psów zaprzęgowych i podróż, której nigdy nie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje