The North Face Nowa kolekcja
Jubileusz 70-lecia GOPR
Źródło: GOPR / facebook

GOPR dba o bezpieczeństwo w górach od 70 lat

W Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia utworzenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 70-lecia Grupy Beskidzkiej GOPR.

W obchodach wzięło udział kilkaset osób — ratowników ze wszystkich Grup Regionalnych GOPR: Grupa Beskidzka GOPR, GOPR Bieszczady, Grupa Jurajska GOPR, GOPR Karkonosze, Grupa Krynicka GOPR, Grupa Podhalańska GOPR oraz Grupa Sudecka GOPR, wśród których znalazło się wielu Honorowych Członków GOPR.
W spotkaniu uczestniczył Alojzy Szupina, jedyny żyjący założyciel Grupy Beskidzkiej GOPR. Minutą ciszy uczczono także ratowników, którzy odeszli na wieczną służbę.

Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni ratownicy otrzymali odznaczenia: medale nadane przez Panią Marszałek Elżbietę Witek, srebrne i złote honorowe odznaki GOPR, odznaki „Za zasługi dla ratownictwa górskiego” oraz medale 70-lecia GOPR. Wręczono także patenty na wyższe stopnie ratownicze, w tym dla 11 ratowników, którzy ukończyli kurs instruktorski.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1952 r. podczas reorganizacji i rozbudowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, istniejącego od 1909 r. Wraz z GOPR rozpoczęło działalność Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe PTTK z siedzibą w Bielsku-Białej.

Działania statutowe GOPR to niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego.

Obszar znajdujący się pod opieką ratowników GOPR to pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni ponad 20 tys. km kw. To 7 200 km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich.

Aktualnie w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w siedmiu Grupach Regionalnych pracuje 133 ratowników zawodowych i 826 ratowników ochotników. Każdego roku GOPR udziela pomocy ponad 2,5 tys. osobom.

Źródło: GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWidok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 16 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkęPogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych...
Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do Krynicy-Zdrój wraca Europejski Festiwal BiegowyPo sukcesie w 2021 roku już w najbliższy weekend w Krynicy-Zdroju wystartuje druga edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy”....
Wypas owiec 20 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na Jurze rozpoczął się wypas owiecNa Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej ponownie możemy obserwować owce. Aktualnie wypas zwierząt obecnie prowadzony jest u podnóża Zamku w...
Łukasza Supergan i Mateusz Waligóra w trakcie trawersu Grenlandii 9 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już czworo Polaków dokonało w tym roku trawersu Grenlandii!Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Miłka Raulin zakończyła trawers Grenlandii. Okazuje się, że ten rok jest bardzo wyjątkowy – już 4 osoby...
Giewont 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Turysta porażony piorunem na GiewoncieW środę kilka minut po godzinie 17 do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarło zgłoszenie o porażeniu piorunem...
Mapa Gorce Ultra-Trail 2022 4 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2022 już w piątekFundacja Run Vegan po raz kolejny zaprasza wszystkich biegaczy do Ochotnicy Dolnej w dniach 5 – 7 sierpnia na wyjątkowe święto biegowe.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje