Start sezonu narciarstwa biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach
Źródło: portalik24.pl / facebook

Czas na biegówki! Rozpoczęcie sezonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach

16 grudnia odbędzie się oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku.

Od tego dnia trasy narciarstwa biegowego będą regularnie ratrakowane. Ich długość maksymalna to około 80 km. Nad bezpieczeństwem wszystkich biegaczy oraz innych osób będzie czuwać zespół ratownictwa, którego siedziba znajduje się na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka.

Od piątku na profilu na facebooku i stronie internetowej Ośrodka będą publikowane codziennie komunikaty o stanie tras, pogodzie oraz inne informacje ważne dla biegaczy narciarskich.

Trasy Ośrodka Narciarstwa Biegowego Jakuszyce znajdują się w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Przygotowywane są na podstawie umowy dzierżawy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba. Bieganie na nartach po trasach przygotowanych przez Ośrodek jest bezpłatne.

Na przełomie lutego i marca 2023 roku rozegrany zostanie na nich 47 Bieg Piastów — Festiwal Narciarstwa Biegowego. Zapisy na 47 Bieg Piastów są otwarte na wszystkie dystanse. Jak dotąd zgłosiło się ponad cztery i pół tysiąca zawodników z 21 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Zapisać się można na stronie internetowej Biegu Piastów.

Nowością sezonu 2022/23 jest Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, które oferuje m.in. szafki dla biegaczy, toalety, gastronomię, prysznice i szatnie. Przed budynkiem DCS Polana Jakuszycka znajduje się przystanek kolejowy, który dotychczas usytuowany był w pobliżu największych parkingów Biegu Piastów.

Stowarzyszeniu Bieg Piastów bardzo zależy na bezpieczeństwie wszystkich odwiedzających Góry Izerskie. Dlatego, wspólnie z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Karkonoską Lokalną Organizacją Turystyczną w Szklarskiej Porębie i Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, z udziałem miasta Szklarska Poręba, wyznaczone zostały Zimowe Trasy Spacerowe, na które będą zapraszani turyści piesi. Trasy te — gdy będzie taka potrzeba — będą utwardzane przez skuter śnieżny z odpowiednim oprzyrządowaniem. Dzięki temu będą bardzo wygodne do chodzenia.

Jedna z tych tras pokrywa się z trasą narciarstwa biegowego (Jakuszyce – Orle), stąd prośba do pieszych, aby nie deptali po torach dla biegaczy narciarskich oraz pomiędzy nimi.
Pozostałe Zimowe Trasy Spacerowe to urokliwa Droga pod Reglami ze Szklarskiej Poręby do Przesieki, szlak z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem oraz przepiękna trasa w Jakuszycach za leśniczówką w stronę Owczych Skał.

Trasy biegowe w Jakuszycach to doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości około 100 km.

Trasy wyczynowe posiadające homologację światową FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej):

  • Trasa Unii Europejskiej – 7.500 m (CL, F) klasa D
  • Trasa Elektrowni Turów – 5.005 m A (Cl) klasa E
  • Trasa PKO Bank Polski – 5.090 m B (F) klasa E
  • Trasa Marszałkowska – 1.000 m (do 1 500 m) klasa D

Narciarskie trasy spacerowo – turystyczne to około 100 km. Wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny i łączą się ze sobą, dając możliwość łączenia tras przejazdu lub wyboru z dostosowaniem do własnych potrzeb.

  • Najwyżej położony punkt na trasach – 1003 m n.p.m.
  • Najniżej położony punkt na trasach – 752 m n.p.m.

W Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce znajduje się wypożyczalnia sprzętu biegowego.
Na trasach obowiązuje ruch prawostronny.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówUltraKotlina 2022 7 październik 2022
Lilianna Błazenek
UltraKotlina 2022: bieganie ekstremalne w Sudetach już w ten weekendNa zakończenie sezonu biegów górskich odbędzie się w nadchodzący weekend, 8-9 października, prawdziwie królewska impreza biegowa –...
9 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
HOKA Mafate Speed 4 - sprawdzone w terenieNajnowsza odsłona butów do biegów ultra HOKA Mafate Speed 4: jeszcze lżejsze, bardziej dynamiczne i zaawansowane.
OutdooroweABC 22 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
Biegiem po graniBiegu Ultra Granią Tatr nie przebiegłem ani w tym roku ani dwa lata temu, ale dzięki kilku wypadom w Tatry dobrze poznałem jego trasę. Poniżej...
VIII Festiwal Biegu Rzeźnika 3 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: VIII Festiwal Biegu Rzeźnika za dwa tygodnieÓsma odsłona Festiwalu Biegu Rzeźnika, prawdziwego biegowego święta, już 15-18 czerwca jak co roku w Cisnej, w Bieszczadach. Organizatorzy...
Sierra Nevada Trevelez 3 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Bieganie w Sierra Nevada? Czemu nie!A może tym razem góry i plaża w jednym? A do tego jeszcze zwiedzanie? Jeśli nasze górskie drogi już Wam nie wystarczają albo zwyczajnie...
Biegi górskie to także niesamowite widoki 23 maj 2022
Grzegorz Soczomski
Jak przygotować się do biegów górskich i jaki sprzęt kupić?Bieganie w górach przynosi niesamowitą satysfakcję. Może rzucić nową perspektywę na szczyty i grzbiety, które doskonale znamy z pieszych...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje