Warunki na szlakach w Tatrach
Po nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach Tatr Wysokich, po stronie północnej, jest jeszcze kilka miejsc, gdzie zalegają płaty starego/twardego śniegu.
Poruszając się w tym rejonie, należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask).
Zapowiada się wyjątkowo chłodny weekend, na szczytach gór może prószyć śnieg i pojawić się ujemna temperatura. Możliwe są także opady deszczu ze śniegiem, wówczas pogorszą się warunki do wędrowania. Zwłaszcza nad ranem szlaki w partiach szczytowych będą śliskie. Na wędrówkę warto zabrać cieplejszą odzież i odpowiednie buty.
W najbliższych dniach w Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami. Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę. Należy usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!
Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego TPN odradza jakiejkolwiek działalności taternickiej w tym rejonie. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Uszkodzeniu uległ most przy Polanie Olczyskiej, jednak jest możliwość przejścia z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Aktualnie w Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny, tworzą się kolejki w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) – przede wszystkim w kopule szczytowej Giewontu. Warto to wziąć to pod uwagę w trakcie planowania trasy.
Przed wyjściem w Tatry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z aktualnym komunikatem turystycznym TPN.
Źródło: TPN