Tatry latem
Źródło: Pixabay

Warunki na szlakach w Tatrach

Po nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach Tatr Wysokich, po stronie północnej, jest jeszcze kilka miejsc, gdzie zalegają płaty starego/twardego śniegu.

Poruszając się w tym rejonie, należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask).

Zapowiada się wyjątkowo chłodny weekend, na szczytach gór może prószyć śnieg i pojawić się ujemna temperatura. Możliwe są także opady deszczu ze śniegiem, wówczas pogorszą się warunki do wędrowania. Zwłaszcza nad ranem szlaki w partiach szczytowych będą śliskie. Na wędrówkę warto zabrać cieplejszą odzież i odpowiednie buty.

W najbliższych dniach w Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami. Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę. Należy usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego TPN odradza jakiejkolwiek działalności taternickiej w tym rejonie. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

Uszkodzeniu uległ most przy Polanie Olczyskiej, jednak jest możliwość przejścia z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Aktualnie w Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny, tworzą się kolejki w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) – przede wszystkim w kopule szczytowej Giewontu. Warto to wziąć to pod uwagę w trakcie planowania trasy.

Przed wyjściem w Tatry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z aktualnym komunikatem turystycznym TPN.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKarkonosze 2 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Karkonosze otwierają letnie szlaki dla turystówNa szlakach w Karkonoszach trwa już w pełni wiosna! Warunki do uprawiania turystyki pieszej są dobre.  Mogą jeszcze występować płaty...
Barszcz Sosnowskiego 14 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga na barszcz Sosnowskiego w Bieszczadach!Nadleśnictwo Baligród ostrzega nas przed toksyczną rośliną, którą znów możemy napotkać podczas wędrówek w Bieszczadach. Wygląda bardzo...
Adam Ondra 14 październik 2022
Lilianna Błazenek
Adam Ondra pomaga dotkniętej wojną UkrainieAdam Ondra wykorzystuje swoją ogromną popularność w szczytnym celu. Jeden z najlepszych wspinaczy świata wystawił na aukcję charytatywną...
OutdooroweABC 27 kwiecień 2022
Marcin Kijowski
10 powodów, by nie biegać po górach. A już na pewno nie ultraBieganie ultra stało się tak modne, że sam zacząłeś o tym myśleć. Ale nim powiesz "tak", dobrze się zastanów i odpowiedz...
Remont drogi dojazdowej do Błędnych Skał 5 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Remont drogi dojazdowej do Błędnych SkałPark Narodowy Gór Stołowych opublikował komunikat o czasowym zamknięciu drogi dojazdowej do Błędnych Skał w związku z planowanym remontem...
Szlak Hauptmannów 7 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowy szlak turystyczny w KarkonoszachW Szklarskiej Porębie powstała nowa propozycja dla turystów – szlak Hauptmannów. Ta trasa turystyczna prowadzi on przez wiele malowniczych...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje