The North Face Nowa kolekcja
Tatry latem
Źródło: Pixabay

Warunki na szlakach w Tatrach

Po nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach Tatr Wysokich, po stronie północnej, jest jeszcze kilka miejsc, gdzie zalegają płaty starego/twardego śniegu.

Poruszając się w tym rejonie, należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask).

Zapowiada się wyjątkowo chłodny weekend, na szczytach gór może prószyć śnieg i pojawić się ujemna temperatura. Możliwe są także opady deszczu ze śniegiem, wówczas pogorszą się warunki do wędrowania. Zwłaszcza nad ranem szlaki w partiach szczytowych będą śliskie. Na wędrówkę warto zabrać cieplejszą odzież i odpowiednie buty.

W najbliższych dniach w Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami. Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę. Należy usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego TPN odradza jakiejkolwiek działalności taternickiej w tym rejonie. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

Uszkodzeniu uległ most przy Polanie Olczyskiej, jednak jest możliwość przejścia z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Aktualnie w Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny, tworzą się kolejki w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) – przede wszystkim w kopule szczytowej Giewontu. Warto to wziąć to pod uwagę w trakcie planowania trasy.

Przed wyjściem w Tatry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z aktualnym komunikatem turystycznym TPN.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówGorce wiosną 31 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Schronisko na Lubaniu zostanie odbudowaneW Gorcach powstanie schronisko turystyczne na Lubaniu. Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji schroniska górskiego,...
13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał konkursu na Książkę Górską Roku 2022Zakończyła się kolejna edycja Konkursu na Książkę Górską Roku, organizowanego w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu...
Zamknięty szlak na Kozi Wierch 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięcie szlaku na Kozi WierchOd poniedziałku 27 czerwca do odwołania szlak na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich będzie zamknięty. O zamknięciu czarnego szlaku...
Paweł Kulinicz 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmarł alpinista Paweł Kulinicz26 maja późnym wieczorem po długiej i wyczerpującej chorobie zmarł alpinista Paweł Kulinicz. Odszedł we własnym domu, w otoczeniu rodziny i...
Ścianka wspinaczkowa 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
PZA zatwierdził nowy format zawodów w konkurencji boulderingPowstał nowy format zawodów pod nazwą bouldering zespołów mieszanych (boulder mixed team). Zgodnie z zapisami przepisów wspinaczki sportowej...
Szkolenie dla twórców internetowych Tatry od kuchni 28 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN zaprasza na podglądanie kozic i świstakówTatrzański park Narodowy zaprasza twórców internetowych zainteresowanych przyrodą Tatr na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje