Tatry latem
Źródło: Pixabay

Warunki na szlakach w Tatrach

Po nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach Tatr Wysokich, po stronie północnej, jest jeszcze kilka miejsc, gdzie zalegają płaty starego/twardego śniegu.

Poruszając się w tym rejonie, należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask).

Zapowiada się wyjątkowo chłodny weekend, na szczytach gór może prószyć śnieg i pojawić się ujemna temperatura. Możliwe są także opady deszczu ze śniegiem, wówczas pogorszą się warunki do wędrowania. Zwłaszcza nad ranem szlaki w partiach szczytowych będą śliskie. Na wędrówkę warto zabrać cieplejszą odzież i odpowiednie buty.

W najbliższych dniach w Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami. Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę. Należy usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego TPN odradza jakiejkolwiek działalności taternickiej w tym rejonie. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

Uszkodzeniu uległ most przy Polanie Olczyskiej, jednak jest możliwość przejścia z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Aktualnie w Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny, tworzą się kolejki w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) – przede wszystkim w kopule szczytowej Giewontu. Warto to wziąć to pod uwagę w trakcie planowania trasy.

Przed wyjściem w Tatry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z aktualnym komunikatem turystycznym TPN.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówNatalia Grossman 10 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już w najbliższy weekend boulderowy Puchar Świata w BrixenOd 10 do 12 czerwca odbędzie się czwarta runda Pucharu Świata w boulderingu. Tym razem gospodarzem imprezy będzie Brixen we Włoszech. Miasto w...
Śmigłowiec TOPR 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
TOPR: w wakacje mniej interwencji, ale więcej ofiar śmiertelnychTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiło podsumowanie swoich działań w trakcie kończących się wakacji. W porównaniu z tym...
Grupa Podhalańska GOPR 18 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Zanim wyruszysz w góry – sprawdź pogodęWraz z nadejściem zimy, podhalańscy goprowcy udostępnili serwis internetowy, który z pewnością pomoże w świadomym wyborze celów wycieczek...
Jurajski Festiwal Biegowy 23-25 września 2022 r. 22 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W piątek 23 września startuje Jurajski Festiwal BiegowyPrzed nami kolejne spotkanie amatorów biegania oraz miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej! W piątek 23 września rozpocznie się czwarta...
Szkolenie dla twórców internetowych „Tatry od kuchni” 17 września 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Szkolenie „Tatry od kuchni” — tym razem podglądanie świstaków i kozicTatrzański Park Narodowy po raz kolejny zabiera twórców internetowych na wspólną wyprawę. Ponieważ tatrzańska przyroda powoli przygotowuje...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje