The North Face Nowa kolekcja
Andrzej Bargiel na Mount Everest
Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Andrzej Bargiel rozpoczął dziś atak szczytowy na Mount Everest!

Dzisiaj około godz. 4.00 czasu lokalnego Andrzej Bargiel rozpoczął swój atak szczytowy na Mount Everest. Jeśli wszystko pójdzie według planu, Bargiel dotrze na wierzchołek najwyższej góry świata w ciągu 3-4 dni i zjedzie z niej na nartach bez wspomagania się dodatkowym tlenem.

Od 26 sierpnia Andrzej Bargiel przebywa ze swoją ekipą w Nepalu, gdzie przygotowuje się do historycznego zjazdu z Mount Everestu. Po kilkudniowym trekkingu Bargiel i jego zespół dotarli pod Mount Everest, gdzie przez trzy tygodnie kontynuowali proces aklimatyzacji. Pogoda była zmienna, ale wreszcie pojawiło się oczekiwane okno pogodowe i ekipa wyruszyła dziś z bazy do obozu II.

Przypomnijmy, że w 2019 roku nasz skialpinista spędził w bazie pod Everestem trzy tygodnie, przygotowując się do wejścia na szczyt, jednak warunki pogodowe były tak trudne, że postanowił się wycofać i odłożyć projekt.

Wyprawa na Mount Everest odbywa się w ramach trwającego od 2013 roku autorskiego projektu Andrzeja Bargiela Hic Sunt Leones, który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Jeśli Bargielowi uda się zdobyć Dach Świata i zjechać z niego na nartach bez użycia dodatkowego tlenu, będzie pierwszym człowiekiem w historii, który dokonał takiego wyczynu. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie wyprawy!

Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
Hák, Bánský, Kejklíček, i Groh na szczycie Chumbu 4 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Czesko-słowacka wyprawa zdobywa dziewicze Chumbu i dedykuje drogę Andrzejowi SokołowskiemuZespół w składzie: Radek Groh, Jaroslav Bánský, Petr Kejklíček i Zdeněk Hák 29 października stanął na szczycie niezdobytej do tej pory...
Bhagirathi fot. Andrzej Życzkowski 19 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego rusza w Himalaje Garhwalu26 września rozpocznie się kolejna duża wyprawa organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy. Tym razem ośmioosobowa ekipa wyruszy w Himalaje...
Ekipa Polar Sport Denali Adventure w komplecie, jeszcze w cywilizacji 30 maj 2022
Marcin Kijowski
Polar Sport Denali Adventure na dachu Ameryki Północnej! Denali zdobyte! Wspaniałe wieści nadeszły do nas nad ranem: ekipa Polar Sport Denali Adventure w komplecie zameldowała się na najwyższym...
Puchar Świata we wspinaczce sportowej w Edynburgu 8 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Edynburgu w prowadzeniu i na czas: będą polskie medale?Zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej powracają w tym tygodniu do Wielkiej Brytanii. W Edynburgu wystartują jutro konkurencje w...
Silvo Karo 10 październik 2022
Lilianna Błazenek
Znamy tegorocznego laureata Złotego Czekana za całokształt górskich dokonańPrestiżowa nagroda Piolet d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award) — Złoty Czekan za całokształt dokonań górskich trafi w tym roku w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje