Andrzej Bargiel na Mount Everest
Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Andrzej Bargiel rozpoczął dziś atak szczytowy na Mount Everest!

Dzisiaj około godz. 4.00 czasu lokalnego Andrzej Bargiel rozpoczął swój atak szczytowy na Mount Everest. Jeśli wszystko pójdzie według planu, Bargiel dotrze na wierzchołek najwyższej góry świata w ciągu 3-4 dni i zjedzie z niej na nartach bez wspomagania się dodatkowym tlenem.

Od 26 sierpnia Andrzej Bargiel przebywa ze swoją ekipą w Nepalu, gdzie przygotowuje się do historycznego zjazdu z Mount Everestu. Po kilkudniowym trekkingu Bargiel i jego zespół dotarli pod Mount Everest, gdzie przez trzy tygodnie kontynuowali proces aklimatyzacji. Pogoda była zmienna, ale wreszcie pojawiło się oczekiwane okno pogodowe i ekipa wyruszyła dziś z bazy do obozu II.

Przypomnijmy, że w 2019 roku nasz skialpinista spędził w bazie pod Everestem trzy tygodnie, przygotowując się do wejścia na szczyt, jednak warunki pogodowe były tak trudne, że postanowił się wycofać i odłożyć projekt.

Wyprawa na Mount Everest odbywa się w ramach trwającego od 2013 roku autorskiego projektu Andrzeja Bargiela Hic Sunt Leones, który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Jeśli Bargielowi uda się zdobyć Dach Świata i zjechać z niego na nartach bez użycia dodatkowego tlenu, będzie pierwszym człowiekiem w historii, który dokonał takiego wyczynu. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie wyprawy!

Źródło: Andrzej Bargiel Facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPaul Ramsden i Tim Miller na Jugal Spire 13 maj 2022
Lilianna Błazenek
Dziewiczy szczyt w Jugal Himal zdobyty!Brytyjscy himalaiści Paul Ramsden i Tim Miller dokonali pierwszego na świecie wejścia na dziewiczy szczyt w nepalskim Jugal Himal. Góra ma...
Złote Czekany 2022 21 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Cztery polskie wejścia z 2021 roku docenione przez organizatorów Złotych CzekanówPrestiżowe Złote Czekany za 2021 rok zostały rozdane w miniony weekend w Briançon we Francji. Organizatorzy docenili również cztery polskie...
25 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Kot i ulubiony Maternhorn. Kacper Tekieli ma swoją tablicę pod OsterwąTo było piękne i wzruszające spotkanie ludzi gór oraz przyjaciół Kacpra i Justyny. W sobotę na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
Monika Witkowska w drodze na K2 29 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Monika Witkowska będzie drugą Polką na K2?K2 (Czogori), drugi co do wysokości szczyt ziemi (8611m n.p.m.), jest uważany za najtrudniejszy do zdobycia. Fakt, że dotychczas tylko jedna Polka...
Aleksandra Mirosław w Salt Lake City 30 maj 2022
Lilianna Błazenek
Aleksandra Mirosław znów niepokonana w Salt Lake City!Nasza zawodniczka po raz kolejny zaliczyła fenomenalny występ w Salt Lake City. Trzeci raz z rzędu zwyciężyła w Pucharze Świata we wspinaczce...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje