Dorota Rasińska-Samoćko
Źródło: Dorota Rasińska-Samoćko (Ku Podwójnej Koronie) Facebook

Dorota Rasińska-Samoćko idzie jak burza – trzecia Polka na K2!

Zaledwie osiem dni temu zdobyła Broad Peak, a już dochodzą nas wieści, że Dorota Rasińska-Samoćko właśnie stanęła na szczycie K2!

Kilka dni temu pisaliśmy o sukcesie wspinaczkowym Moniki Witkowskiej, która jako druga Polka (po Wandzie Rutkiewicz) wspięła się na K2 (8 611 m n.p.m.), a dzisiaj Seven Summit Treks, organizator wyprawy Rasińskiej-Samoćko, informuje, że Dorota wraz z ekipą kilku himalaistów i towarzyszących im Szerpów zameldowała się rano na szczycie K2. „Dzika Góra” jest już dziewiątym ośmiotysięcznikiem w kolekcji Doroty Samoćko, drugim w Karakorum.

Dorota Rasińska-Samoćko od roku realizuje z powodzeniem swój projekt wejścia na wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Lista zdobytych przez nią szczytów naprawdę zawstydza:

  • 12.05.2021 – Mount Everest (8 848 m)
  • 25.09 2021 – Manaslu (8 156 m)
  • 07.10.2021 – Dhaulagiri (8 167 m) – pokonanie granicy 8 tys. metrów, dojście do 8 070 m
  • 28.04.2022 – Annapurna I (8 091 m)
  • 12.05.2022 – Kanczendzonga (8 586 m)
  • 22.05.2022 – Lhotse (8 516 m)
  • 28.05.2022 – Makalu (8 484 m)
  • 01.07.2022 – Nanga Parbat (8 126 m)
  • 20.07.2022 – Broad Peak (8 051 m)

Polka realizuje jednocześnie projekt „Podwójna Korona”, którego celem jest zdobycie nie tylko Korony Himalajów i Karakorum, ale również Korony Ziemi.

Serdecznie gratulujemy Pani Dorocie – będziemy śledzić jej dalsze sukcesy wspinaczkowe! W planach są jeszcze Gaszerbrum I i II.

W ekipie, która zameldowała się na dzisiaj rano na K2 były jeszcze dwie kobiety: Antonina Samoilova z Ukrainy i Brytyjka z hiszpańskim paszportem Adriana Brownlee. Adriana w wieku 21 lat jest najmłodszą w historii kobietą, która wspięła się na dziesięć ośmiotysięczników.

K2 przeżywa przez ostatnie dni prawdziwe oblężenie i zaczyna powoli wyglądać jak Mount Everest. W zeszłym tygodniu jednego dnia stanęło na szczycie 145 wspinaczy! Do niedawna uważano, że K2 to góra zbyt niebezpieczna i zbyt techniczna, żeby mogła poddać się komercjalizacji. Liczne liny poręczowe, wsparcie Szerpów i dostępność tlenu jednak sprawiły, że ta opinia okazała się jedynie myśleniem życzeniowym.

Źródło: Seven Summit Treks

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSchronisko Goûter w drodze na Mont Blanc 6 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Chcesz wejść na Mont Blanc? Najpierw opłać swój pogrzeb!Na nic zdały się ostrzeżenia lokalnych przewodników przed niebezpieczeństwem wspinaczki na Mont Blanc najpopularniejszą drogą Goûter. Kolejni...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
Marcel Rémy 12 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Marcel Rémy, legenda szwajcarskiego alpinizmu, zmarł w wieku 99 latMarcel Rémy, ojciec słynnych alpinistów Yvesa i Claude’a Rémy, prawdziwa legenda wspinania, nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat w swoim domu, we...
Aleksandra Mirosław w Salt Lake City 30 maj 2022
Lilianna Błazenek
Aleksandra Mirosław znów niepokonana w Salt Lake City!Nasza zawodniczka po raz kolejny zaliczyła fenomenalny występ w Salt Lake City. Trzeci raz z rzędu zwyciężyła w Pucharze Świata we wspinaczce...
Kristin Harila, Pasdawa Szerpa i Dawa Ongju Szerpa 25 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: koniec marzeń o rekordzie?Obfity śnieg, mróz, lawiny – zbyt dużo przeszkód w drodze na Czo Oju od strony Nepalu zdecydowało o tym, że w tym sezonie szczyt nie zostanie...
Stacja meteorologiczna w górach 19 maj 2022
Lilianna Błazenek
Mt Everest: National Geographic instaluje najwyżej położoną stację meteoW zeszłym tygodniu ekipa naukowców z National Geographic Society z powodzeniem zainstalowała stację pogodową na wysokości 8830 m na Mount...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje