Lawina kamienna w Tatrach Wysokich
Źródło: noviny.sk

Potężna lawina kamienna w Tatrach Wysokich

To był prawdziwie dramatyczny początek sezonu turystycznego w Słowackich Tatrach nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W piątek wieczorem, około godziny 18.00, zeszła ze ścian Kieżmarskiego Szczytu potężna lawina kamieni, wzbudzając tumany pyłu. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Według relacji pracownika schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim Palo Kuráka dla serwisu Noviny.sk, przerażenia turyści wybiegli nagle z budynku, ponieważ usłyszeli potężny huk. Tony spadających ze zbocza góry kamieni dotarły aż do Zielonego Stawu. O tej porze nie było już na szlaku żadnych turystów i tylko dlatego tak dramatycznie wyglądający żywioł nie pochłonął żadnych ofiar.
Kurák zaznacza, że takie lawiny zdarzają się w tamtym rejonie co roku, ale tak potężnej jeszcze nie było.

Turystom udało się uwiecznić zdarzenie – można je zobaczyć na filmie udostępnionym przez słowackiego reportera TV JOJ Jozefa Kubáni na jego profilu na facebooku.

Lawiny kamienne mają dużo mniejsze rozmiary niż lawiny śnieżne i w Tatrach nie są zjawiskiem niezwykłym. Ostatnia tak spektakularna lawina zeszła po naszej stronie Tatr z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w październiku zeszłego roku, na szczęście wtedy również nie zanotowano ofiar. Skały wielkości samochodów oderwały się wtedy od zbocza góry i dotarły do szlaku w kierunku Przełęczy pod Chłopkiem, a nawet nad Morskie Oko.

W kwietniu 1953 roku zeszła lawina kamienna po wschodniej grani Giewontu w kierunku Kondratowej Polany, a spadająca bryła skalna uszkodziła stojące tam schronisko turystyczne.

Źródło: noviny.sk

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKolej linowa na Kasprowy Wierch 30 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyła kolej linowa na Kasprowy WierchW dniach 9 – 24 maja kolejka na Kasprowy Wierch była nieczynna ze względu na realizowany przegląd techniczny urządzeń. Zakończono prace i...
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Charytatywny Festiwal Outdoorowy HRUBO WATRA 26 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W sobotę w Witowie zapłonie Hrubo Watra dla LiliankiPrzed nami kolejna odsłona Charytatywnego Festiwalu Outdoorowego. To impreza, która łączy różne formy aktywności dla wszystkich, a jej celem...
Szkolenie dla twórców internetowych Tatry od kuchni 28 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN zaprasza na podglądanie kozic i świstakówTatrzański park Narodowy zaprasza twórców internetowych zainteresowanych przyrodą Tatr na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
Trasy biegowe w Kościelisku 22 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Sezon na biegówki pod Tatrami oficjalnie otwartyIX Puchar Kościeliska, który odbył się 18 grudnia, oficjalnie zainaugurował sezon na narty biegowe w okolicy, uważanej przez wielu amatorów...
Kozice w Tatrach 7 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Kozice w Tatrach policzone – jest ich więcej niż w zeszłym roku21 października Tatrzański Park Narodowy wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem zorganizowali jesienne liczenie kozic w Tatrach, w tym roku...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje