The North Face Nowa kolekcja
Lawina kamienna w Tatrach Wysokich
Źródło: noviny.sk

Potężna lawina kamienna w Tatrach Wysokich

To był prawdziwie dramatyczny początek sezonu turystycznego w Słowackich Tatrach nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W piątek wieczorem, około godziny 18.00, zeszła ze ścian Kieżmarskiego Szczytu potężna lawina kamieni, wzbudzając tumany pyłu. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Według relacji pracownika schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim Palo Kuráka dla serwisu Noviny.sk, przerażenia turyści wybiegli nagle z budynku, ponieważ usłyszeli potężny huk. Tony spadających ze zbocza góry kamieni dotarły aż do Zielonego Stawu. O tej porze nie było już na szlaku żadnych turystów i tylko dlatego tak dramatycznie wyglądający żywioł nie pochłonął żadnych ofiar.
Kurák zaznacza, że takie lawiny zdarzają się w tamtym rejonie co roku, ale tak potężnej jeszcze nie było.

Turystom udało się uwiecznić zdarzenie – można je zobaczyć na filmie udostępnionym przez słowackiego reportera TV JOJ Jozefa Kubáni na jego profilu na facebooku.

Lawiny kamienne mają dużo mniejsze rozmiary niż lawiny śnieżne i w Tatrach nie są zjawiskiem niezwykłym. Ostatnia tak spektakularna lawina zeszła po naszej stronie Tatr z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w październiku zeszłego roku, na szczęście wtedy również nie zanotowano ofiar. Skały wielkości samochodów oderwały się wtedy od zbocza góry i dotarły do szlaku w kierunku Przełęczy pod Chłopkiem, a nawet nad Morskie Oko.

W kwietniu 1953 roku zeszła lawina kamienna po wschodniej grani Giewontu w kierunku Kondratowej Polany, a spadająca bryła skalna uszkodziła stojące tam schronisko turystyczne.

Źródło: noviny.sk

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPrzewodnik skiturowy po polskich górach 19 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Powstał nowy przewodnik skiturowy po polskich górachW sprzedaży jest już dostępna nowa książka Wojciecha Szatkowskiego zatytułowana „Narciarstwo wolności” - przewodnik skitourowy po polskich...
Ze względu na rosnący ruch turystyczny Bieszczady zostaną połączone z szlakiem rowerowym Green Velo 18 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Bieszczady zostaną połączone ze wschodnim szlakiem rowerowym Green VeloMamy dobrą wiadomość dla miłośników podróży rowerowych w Bieszczadach.  Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie przygotowuje projekt...
Tragedia pod Potrójną 3 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tragedia w Beskidach. Nie żyje turystkaNa jednym z beskidzkich szlaków prowadzącym na szczyt Potrójnej znaleziono dwie osoby w stanie głębokiej hipotermii. Niestety jednej z nich nie...
Giewont 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Turysta porażony piorunem na GiewoncieW środę kilka minut po godzinie 17 do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarło zgłoszenie o porażeniu piorunem...
Broad Peak film 27 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jest już zwiastun wyczekiwanego filmu „Broad Peak”Właśnie doczekaliśmy się pierwszego zwiastuna filmu „Broad Peak”! Netflix prezentuje trailer filmu, którego bohaterem jest nasz legendarny...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje