The North Face Nowa kolekcja
Beskid Wyspowy
Źródło: pixabay.com

Kontrowersyjna inwestycja na najpiękniejszej polanie w Beskidzie Wyspowym

Odwiedzający Beskid Wyspowy mogą stracić jeden z najbardziej malowniczych widoków, który jeszcze do niedawna cieszył oczy wszystkich wędrujących po tym zakątku Polski. Właśnie na Polanę Stumorgową na Mogielicy wjechały maszyny budowlane. Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę krótko przed tym, zanim w 2016 roku zmieniono plan zagospodarowania, który aktualnie nie dopuszcza na tym miejscu żadnej zabudowy.

Portal limanowa.in donosi, że kilka dni temu na Polanie Stumorgowej, leżącej w otulinie Rezerwatu Przyrody Mogielica, rozpoczęto prace budowlane. Projekt jest inwestycją prywatną i w żaden sposób nie jest powiązany z powstającą obok nową wieżą widokową, mimo iż na ogrodzeniu wisi baner spółki, która zajmuje się budową wieży.

Jak informuje portal limanowa.in, teren inwestycji leży nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody, ale i w jego otulinie, przez co został wpisany do Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody. Co więcej, jest częścią Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Oprócz tego w wyrysie ze studium Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z 2016 roku, działka znajdowała się w obszarze projektowanego Parku Krajobrazowego Kamienicy Szczawskiej.

Obecny właściciel gruntu uzyskał pozwolenie na budowę w 2015 roku. Według ustaleń limanowskiego portalu informacyjnego, w 2018 roku na działce wmurowano pustaki, które wyznaczały zarys trzech budynków. Teraz pustaki zostały wyrwane, a na ich miejscu rozpoczęto wylewanie fundamentów.

Właścicielem działki, jak ustalił limanowski portal, jest przedsiębiorca ze Słopnic, który na początku informował, że w planie jest budowa schroniska z 12 miejscami noclegowymi. Potem zmienił wersję, twierdząc, że projekt nie będzie inwestycją komercyjną, a zwykłym budynkiem gospodarczym – bacówką o powierzchni 35 m kw., która z czasem może zostać przekształcona w schronisko w ramach punktowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Inwestycja w sąsiedztwie rezerwatu przyrody spotkała się ze stanowczym sprzeciwem nie tylko miejscowych, również zasiadających we władzach gminy, a nawet województwa, ale i turystów oraz pasjonatów gór. Obawiają się zniszczenia jednego z najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc w Beskidzie Wyspowym.

Polana Stumorgowa jest największą polaną w całym Beskidzie Wyspowym, leżącą na wysokości 1000-1100 m n.p.m. Z polany rozciągają się przepiękne widoki m.in. na Tatry, Gorce, Pieniny i Babią Górę.

Źródło: limanowa.in

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 8 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak zdobyć Mnicha? Kilka praktycznych wskazówekNajlepiej i najbardziej bezpiecznie Mnicha zdobywa się z przewodnikiem. Wycieczka taka warta jest każdej ceny, a wrażenia pozostaną na całe...
Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym 24 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarty odcinek szlaku zielonego w Ojcowskim Parku NarodowymPo zakończeniu prac remontowych w czwartek został otwarty widokowy odcinek turystycznego szlaku zielonego od kasy Jaskini Ciemnej do wylotu pod...
21 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Dobierz buty do gór. Jak wybrać górskie buty - krótki poradnikWspinaczka w skałach, wędrówki po Beskidach, wyprawy w Tatry czy trekking na lodowce w Alpach - każda z tych aktywności wymaga odpowiedniego...
Zamknięcie sezonu turystycznego w Parku Narodowym Gór Stołowych 14 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Sezon turystyczny w Parku Narodowym Gór Stołowych oficjalnie zamkniętyDyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych poinformowała o zakończeniu sezonu turystycznego i prowadzenia obsługi ruchu turystycznego. Trasy na...
2 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Śmiertelny atak niedźwiedzia. Dramat w kanadyjskim parku narodowymMałżeństwo turystów i ich pies padło ofiarą niedźwiedzia grizzly w parku narodowym Banff w kanadyjskiej prowincji Alberta. Agresywny...
12 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Polak-turysta? W słowackich Tatrach to nie brzmi dumniePolscy turyści płacą najwięcej kar w słowackich Tatrach Wysokich - wynika ze statystyk tamtejszych strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje