The North Face Nowa kolekcja
Matterhorn od strony włoskiej
Źródło: canva.com

Matterhorn: wspinacze uratowani, ale surowo ukarani

Zamknięcie drogi na Matterhorn od strony włoskiej to kolejny skutek zmian klimatycznych nękających Alpy szczególnie mocno w tym sezonie. Niestety, podobnie jak w przypadku Mont Blanc, nie wszyscy przestrzegają nałożonych na wspinaczy obostrzeń. A za to grożą kary, i to bolesne.

Zamknięcie włoskiego podejścia na Matterhorn (wł. Cervino) nie jest na rękę ani zawodowym wspinaczom, ani amatorom. Lokalni przewodnicy znakomitą część swoich letnich dochodów czerpią z wyprowadzania klientów na 4478-metrowy szczyt. Co więcej, po dwóch latach pandemicznych ograniczeń, wspinacze próbują za wszelką cenę osiągnąć swoje długo odkładane cele.

Warunki panujące na zboczach góry były jednak tak niestabilne, że nawet ratownicy górscy obawiali się o swoje bezpieczeństwo. 2 sierpnia, zaraz po zejściu potężnej lawiny skalnej, zapadła decyzja o zamknięciu drogi od strony włoskiej. Niestety, lekkomyślni wspinacze nadal ignorują znaki ostrzegawcze, pomimo wyraźnych informacji o zagrożeniu dla zdrowia i życia.

Dwaj wspinacze, z Czech i Słowacji, odważyli się ostatnio na wejście na szczyt włoską drogą normalną, tzw. Cresta del Leone (Grań Lwa). Z jakiegoś powodu para utknęła na wysokości 4300 m. Wezwali pomoc. Helikopter zabrał ich do pobliskiej miejscowości Breuil-Cervinia, gdzie czekały już na nich włoskie organy ścigania. Wspinacze zostali ukarani nie tylko całkowitym kosztem ratownictwa (od 7000 do 9000 euro), ale także grzywną za zignorowanie zamknięcia.

To już trzeci podobny przypadek od momentu zamknięcia trasy. 13 sierpnia policja ukarała grzywną naszego rodaka, uratowanego na wysokości 4000 m na Pic Tyndall, niewielkim szczycie poniżej Matterhornu. Trzech innych polskich wspinaczy wezwało pomoc, ale odwołało SOS po tym, jak udało im się dotrzeć do schroniska Capanna Carrel (3830 m). Uniknęli w ten sposób mandatu.

Co tak naprawdę oznacza, że droga jest „zamknięta”? Podobnie jak w przypadku pobliskiego Mont Blanc, Matterhorn nie jest „zamknięty” w sensie praktycznym. Prawie niemożliwe jest skontrolowanie, kto próbuje zdobyć szczyt. W rzeczywistości niektórzy ludzie wspinają się obecnie na Matterhorn i nawet się tym chwalą. Temperatury w Europie Środkowej spadły w drugiej połowie sierpnia, a warunki ogólnie się poprawiły. Władze włoskie jednak nie zniosły jeszcze zakazu.

Tak więc wspinaczka po tej stronie góry ujdzie na sucho, o ile wszystko pójdzie dobrze. Jednak jeśli pojawią się kłopoty, wspinacze muszą liczyć się z bolesną grzywną. Polisy ubezpieczeniowe nie obejmują bowiem zdarzeń, do których dochodzi, gdy ubezpieczony ignoruje ograniczenia.

Źródło: explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHák, Bánský, Kejklíček, i Groh na szczycie Chumbu 4 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Czesko-słowacka wyprawa zdobywa dziewicze Chumbu i dedykuje drogę Andrzejowi SokołowskiemuZespół w składzie: Radek Groh, Jaroslav Bánský, Petr Kejklíček i Zdeněk Hák 29 października stanął na szczycie niezdobytej do tej pory...
Kristin Harila w projekcie #Bremont14Peaks 8 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: kontuzjowana, ale gotowa na kolejny ośmiotysięcznikW zeszłym tygodniu Kristin Harila zdobyła szczyt swojego siódmego ośmiotysięcznika – Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), tym samym z sukcesem...
Shehroze Kashif 9 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Najmłodszy rekordzista na szczycie Gaszerbrum IIWczoraj pisaliśmy o Kristin Harili, która zaliczyła rekordowe wejście na Gaszerbrum II (8 034 m), a tu okazuje się, że zaraz po niej na...
Obóz bazowy na Mount Everest 20 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Nepal przeniesie obóz bazowy z topniejącego lodowcaNepal przygotowuje się do przeniesienia swojego obozu bazowego pod Everestem, który z powodu globalnego ocieplenia i niszczącej działalności...
Wspinanie w lodzie z Polar Sport Adventures 14 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wspinanie w lodzie: wyższy poziom zimowej przygody z Polar Sport AdventuresZimowy górski trekking to dla Ciebie za mało? A może już wspinasz się w skałach i chciałbyś spróbować zimowej alternatywy? Odpowiedzią na...
The Alpinist 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nagroda Emmy dla „The Alpinist” w kategorii film dokumentalnyPrawdziwy sukces wspinaczkowej produkcji „The Alpinist” na 43. gali rozdania sportowych Nagród Emmy (Sports Emmy). Film w reżyserii Petera...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje