Roman Ficek na Głównym Szlaku Beskidzkim
Źródło: Roman Ficek Hoka One One Team / facebook

Roman Ficek w rekordowym czasie pokonał Główny Szlak Beskidzki

Ultramaratończyk z małopolskiej Skawicy, pokonał ponad 500-kilometrową trasę w 93 godziny i 44 minuty. To nowy rekord tej trasy w formule „ze wsparciem”. Poprzedni rekord GSB w tej formule należał do Jarosława Gonczarenki (95 godzin), który w 2021 roku biegł szlakiem z Wołosatego do Ustronia.

Z kolei Roman Ficek wystartował w Ustroniu w Beskidzie Śląskim i po przebiegnięciu 511 km finiszował w Wołosatem w Bieszczadach.

GSB od lat stanowi nie lada wyzwanie dla ultrabiegaczy. Szlak można pokonać w dwóch formułach:

  • bez wsparcia (self-supported) - biegacz zdany jest sam na siebie. Sam dba o jedzenie, wodę i napoje, strój czy też miejsce odpoczynku. Swój bagaż niesie w plecaku lub może zadbać o pozostawienie potrzebnych przedmiotów w depozytach w różnych miejscach na trasie.
  • ze wsparciem (supported) - biegacz korzysta z pomocy innych osób, które przygotowują mu posiłki, dbają o odpowiednie zapakowanie jego bagażu i przygotowanie miejsca wypoczynku. Dzięki ich pomocy biegacz może szybciej pokonać trasę.

Rekordy GSB podawane są odrębnie w zależności od wybranej przez biegacza formuły.

Roman Ficek już w 2020 roku był rekordzistą GSB. Wówczas wystartował w Bieszczadach i bez wsparcia przebiegł szlak w 107 godzin i 25 minut. W tym samym roku jego wynik „poprawił” Rafał Kot z Mazur (o 6 minut).

- GSB zakończone i rekord poprawiony o 1 godzinę i 15 minut. Był to bieg dość spontaniczny i do końca nie byłem pewny czy pobiegnę czy nie i kiedy. Oczywiście jestem zadowolony z nowego rekordu, ale szczerze to miałem większe ambicje czasowe, co do tego szlaku.
Niestety jest parę istotnych problemów, które nie pozwoliły mi biec szybciej. Problem największy tej wycieczki biegowej to była kostka w lewej stopie. Kilka dni wcześniej na treningu mocno mnie uderzył kamień w kostkę i wyruszając na GSB jeszcze mnie bolało to miejsce jak dotykałem no i niestety od 50 km zaczęło mnie boleć. Czemu od razu nie zrezygnowałem? Nie wiem nie pytajcie taki po prostu już jestem biegnę, dopóki nie stanę na szlaku – tak o walce ze swoimi słabościami na szlaku napisał Roman Ficek na swoim profilu FB.

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy szlak w polskich górach. Przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Znakowany jest kolorem czerwonym. Cieszy się dużym zainteresowaniem ambitnych wędrowców. Wielu z nich przemierzając ten szlak, prowadzi relację na swoich profilach społecznościowych, często też przy okazji przejścia prowadzone są zbiorki charytatywne. W lipcu tego roku pisaliśmy o Włóczykiju na Beskidzkim Szlaku, który pokonując GSB w 19 dni, przy tej okazji z sukcesem zebrał środki na leczenie i rehabilitację chorej Hani z Bochni.

Roman Ficek jest ultramaratończykiem i zawodnikiem Hoka One One Team. Biega ultramaratony górskie i organizuje własne wyprawy długodystansowe, od 7 lat bijąc przy tym rekordy i osiągając liczne sukcesy.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach 28 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyły zapisy na 47. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa BiegowegoDo końca października obowiązuje najniższa opłata startowa na główne konkurencje 47. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego,...
15. Bieg Trzech Kopców 30 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Górski bieg w dużym mieście: 15. Bieg Trzech Kopców już w niedzielęJuż w najbliższą niedzielę, 2 października, Kraków będzie gościł biegaczy i kibiców na trasie 15. Biegu Trzech Kopców – jubileuszowej...
Golden Trail World Series 2022 26 październik 2022
Lilianna Błazenek
Golden Trail World Series finiszuje na Maderze. Trzech Polaków w finaleNajlepsi ultrasi na świecie będą przez najbliższe pięć dni rywalizować na Maderze. Ta portugalska wyspa została w tym roku gospodarzem...
II Europejski Festiwal Biegowy Dwa Beskidy 6 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
II Europejski Festiwal Biegowy Dwa Beskidy w ostatni weekend czerwcaWakacje rozpoczną się w tym roku dużą imprezą biegową w Krynicy-Zdroju – drugą edycją Europejskiego Festiwalu Biegowego Dwa Beskidy. Warto...
18 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
A może wybiegać w Dynafiicie? Teraz jest okazjaSklepy kuszą okazjami, pogoda zachęca do biegowych zabaw. Jeśli jesteście na kupnie nowych biegowych butów w góry, rozważcie propozycje...
Golden Trail World Series 2022 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Golden Trail World Series 2022 już od 29 majaGolden Trail World Series (GTWS), elitarna impreza w świecie trailrunningu, powraca w swojej pierwszej w tym roku odsłonie 29 maja w wyścigu...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje