The North Face Nowa kolekcja
Roman Ficek na Głównym Szlaku Beskidzkim
Źródło: Roman Ficek Hoka One One Team / facebook

Roman Ficek w rekordowym czasie pokonał Główny Szlak Beskidzki

Ultramaratończyk z małopolskiej Skawicy, pokonał ponad 500-kilometrową trasę w 93 godziny i 44 minuty. To nowy rekord tej trasy w formule „ze wsparciem”. Poprzedni rekord GSB w tej formule należał do Jarosława Gonczarenki (95 godzin), który w 2021 roku biegł szlakiem z Wołosatego do Ustronia.

Z kolei Roman Ficek wystartował w Ustroniu w Beskidzie Śląskim i po przebiegnięciu 511 km finiszował w Wołosatem w Bieszczadach.

GSB od lat stanowi nie lada wyzwanie dla ultrabiegaczy. Szlak można pokonać w dwóch formułach:

  • bez wsparcia (self-supported) - biegacz zdany jest sam na siebie. Sam dba o jedzenie, wodę i napoje, strój czy też miejsce odpoczynku. Swój bagaż niesie w plecaku lub może zadbać o pozostawienie potrzebnych przedmiotów w depozytach w różnych miejscach na trasie.
  • ze wsparciem (supported) - biegacz korzysta z pomocy innych osób, które przygotowują mu posiłki, dbają o odpowiednie zapakowanie jego bagażu i przygotowanie miejsca wypoczynku. Dzięki ich pomocy biegacz może szybciej pokonać trasę.

Rekordy GSB podawane są odrębnie w zależności od wybranej przez biegacza formuły.

Roman Ficek już w 2020 roku był rekordzistą GSB. Wówczas wystartował w Bieszczadach i bez wsparcia przebiegł szlak w 107 godzin i 25 minut. W tym samym roku jego wynik „poprawił” Rafał Kot z Mazur (o 6 minut).

- GSB zakończone i rekord poprawiony o 1 godzinę i 15 minut. Był to bieg dość spontaniczny i do końca nie byłem pewny czy pobiegnę czy nie i kiedy. Oczywiście jestem zadowolony z nowego rekordu, ale szczerze to miałem większe ambicje czasowe, co do tego szlaku.
Niestety jest parę istotnych problemów, które nie pozwoliły mi biec szybciej. Problem największy tej wycieczki biegowej to była kostka w lewej stopie. Kilka dni wcześniej na treningu mocno mnie uderzył kamień w kostkę i wyruszając na GSB jeszcze mnie bolało to miejsce jak dotykałem no i niestety od 50 km zaczęło mnie boleć. Czemu od razu nie zrezygnowałem? Nie wiem nie pytajcie taki po prostu już jestem biegnę, dopóki nie stanę na szlaku – tak o walce ze swoimi słabościami na szlaku napisał Roman Ficek na swoim profilu FB.

Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy szlak w polskich górach. Przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Znakowany jest kolorem czerwonym. Cieszy się dużym zainteresowaniem ambitnych wędrowców. Wielu z nich przemierzając ten szlak, prowadzi relację na swoich profilach społecznościowych, często też przy okazji przejścia prowadzone są zbiorki charytatywne. W lipcu tego roku pisaliśmy o Włóczykiju na Beskidzkim Szlaku, który pokonując GSB w 19 dni, przy tej okazji z sukcesem zebrał środki na leczenie i rehabilitację chorej Hani z Bochni.

Roman Ficek jest ultramaratończykiem i zawodnikiem Hoka One One Team. Biega ultramaratony górskie i organizuje własne wyprawy długodystansowe, od 7 lat bijąc przy tym rekordy i osiągając liczne sukcesy.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówXRUN Biała Dama oraz finał XRUN 2022 18 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Bieg górski XRUN Biała Dama oraz finał XRUN 2022XRUN to cykl biegów górskich rozgrywanych w Małopolsce. Puchar XRUN składa się z rywalizacji w formule CLASSIC oraz MINI. Aby być...
TriCity Trail 2022 29 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Góry w Trójmieście – siódma edycja TriCity Trail już 9 lipcaTereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Gdańsk będą w sobotę 9 lipca miejscem zmagań biegaczy trailowych, którzy spróbują...
Andrzej Puchacz nie żyje 8 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Nie żyje Andrzej Puchacz – twórca biegów górskich w PolsceŚrodowisko biegów górskich i lekkoatletyki poniosło wczoraj niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł znany sportowy społecznik...
Start sezonu narciarstwa biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach 15 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czas na biegówki! Rozpoczęcie sezonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach16 grudnia odbędzie się oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, w...
X ultraMaraton Bieszczadzki w Cisnej 6 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jesienne bieganie w BieszczadachW dniach 7-8 października w Cisnej odbędzie się X edycja ultraMaratonu Bieszczadzkiego. Tradycyjnie już organizatorzy przygotowali dystans dla...
VI Ultramaraton Jaga-Kora 18 maj 2022
Lilianna Błazenek
VI Ultramaraton Jaga-Kora już w nadchodzący weekendNajbliższy weekend przyniesie nam kolejne interesujące wydarzenie biegowe. W sobotę 21 maja uzdrowisko Rymanów-Zdrój przywita biegaczy górskich...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje