Andrzej Wilczkowski „Wilk”
Źródło: Andrzej Wilczkowski / facebook

Alpinista Andrzej Wilczkowski nie żyje

Zmarł Andrzej Wilczkowski „Wilk” - łódzki taternik, alpinista, polarnik. Był także autorem książek o tematyce górskiej, akademickim wykładowcą i wynalazcą.

Swoją przygodę ze wspinaczką i taternictwem rozpoczął w 1948 r. Wspinanie rozpoczął ze swoim przyjacielem Zdzisławem Kozłowskim bez żadnego wcześniejszego kursu przygotowującego. Jego mistrzami i autorytetami byli Jan Staszel i Stanisław Groński.

Przez czterdzieści lat wyszkolił pokolenia taterników, przede wszystkim łódzkich. Był jednym z założycieli Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego oraz prezesem pierwszej kadencji i wielokrotnym członkiem władz klubowych.

Andrzej Wilczkowski ma na swoim koncie 16 pierwszych zimowych przejść, z których jako najpiękniejsze ocenił Wschodnia Mięguszowieckiego ze Stanisławem Worwą i Andrzejem Pietschem, a najtrudniejsze Kozia Wyżnia od północy z Krzysztofem Berbeką i Ihla w Patrii w 1954 r. z Markiem Stefańskim jako pierwsze zimowe wejście na nazwany szczyt.

W swoich książkach opowiadał o miłości do gór, wspinaczkowych przygodach i prawdziwym partnerstwie na górskich wyprawach. Największą popularnością cieszy się jego książka „Miejsce przy stole”, która opisuje środowisko taterników po II wojnie światowej aż do 1955 roku. Inne książki o tematyce górskiej jego autorstwa to: „Śniegi pokutujące”, „Ludzie przed ścianą”, „Każdemu według marzeń”.

Andrzej Wilczkowski „Wilk” w ostatnich latach cierpiał na chorobę Alzheimera, zmarł w wieku 91 lat.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPiotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.
Góry Izerskie 1 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza HryncewiczaWystartowały zapisy na kolejną edycję rajdu turystycznego organizowanego w celu upamiętnienia ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Żmija zygzakowata 19 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Bieszczadach podczas wędrówek górskich można spotkać żmijeW Bieszczadach i Beskidzie Niskim panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Jednak jak informuje ratownik dyżurny...
Kask Black Diamond Capitan 23 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Black Diamond Capitan: kask do zadań specjalnychJak ważna jest rola kasku dla wspinacza, nie trzeba nikogo przekonywać. Jakkolwiek piękna i satysfakcjonująca, wspinaczka to sport podwyższonego...
Akcja TOPR na szlaku na Rysy 21 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny śmiertelny wypadek na RysachTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o kolejnym w ostatnich dniach wypadku śmiertelnym na Rysach. Turysta nie przeżył...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje