The North Face Nowa kolekcja
Mateusz Waligóra wyrusza samotnie na biegun południowy
Źródło: Mateusz Waligóra / facebook

Mateusz Waligóra wyrusza na biegun południowy!

W połowie listopada polarnik Mateusz Waligóra samotnie rozpocznie marsz w kierunku bieguna południowego. Przed nim 1200 km wędrówki przez największe pustkowie świata.

Wyprawa Waligóry może potrwać 60 dni. Podróżnik planuje zakończyć ją przy stacji badawczej Amundsen-Scott na biegunie południowym.

– O wyprawie na Antarktydę marzyłem od dziecka. I pomimo faktu, że w ostatnim czasie taką samą przyjemność, jak w trakcie przemierzania ogromnych pustyń, czerpię z wędrówek wzdłuż Wisły czy Bałtyku, to tamto marzenie we mnie przetrwało. Dlatego idę – mówi Waligóra.

Polarnik swoją wyprawę na biegun południowy przygotowywał przez wiele lat, a doświadczenie w długodystansowych wędrówkach zbierał na Grenlandii i pustyni Gobi. To wszystko po to, aby na Antarktydzie czuć się bezpiecznie, na tyle na ile to możliwe.

– Nie obawiam się zimna, choć temperatura może spaść poniżej – 40 stopni Celsjusza. Na to jestem przygotowany. Ale są rzeczy nieprzewidywalne. To szczeliny i wiatr – mówi Waligóra.

Swój marsz rozpocznie w zatoce Hercules Inlet na brzegu lodowca szelfowego Ronna, w pobliżu Gór Ellsworth, skąd następnie skieruje się na południe. To tam, a później jeszcze w rejonie Thiel Mountains, lądolód jest szczególnie popękany,

– To miejsca, w których muszę być wyjątkowo czujny. Idę sam, nie będzie nikogo, kto mógłby mnie z takiej szczeliny wyciągnąć. Wprawdzie zabieram z sobą telefon satelitarny, ale pomoc będzie uzależniona od warunków atmosferycznych. Żeby zminimalizować ryzyko wpadnięcia do szczelin, biegun południowy zdobywa się w nartach, które w zasadzie zawsze, gdy przebywamy poza namiotem powinny być na nogach – opowiada polarnik.

Kolejnym zagrożeniem jest wiatr, który na antarktycznym pustkowiu potrafi rozpędzić się do ponad 150 km/godz. Takie podmuchy obniżają odczuwalną temperaturę o kilkadziesiąt stopni i uniemożliwiają marsz. Wówczas jedynym schronieniem będzie namiot. Polarnik będzie ciągnął go ze sobą tak jak wszystkie inne pozostałe potrzebne rzeczy na „pulkach” (specjalnych sankach). Żywność to będą przede wszystkim liofilizaty. Podróżnik zabiera też ze sobą duży zapas żółtego sera, orzechów, suszonych owoców, słodyczy i masła. Taki zestaw zapasów sprawdził się już świetnie podczas tegorocznego marszu przez Grenlandię. W trakcie wędrówki na biegun polarnik musi dziennie przyjąć ok. 5 – 6 tys. kcal.

Jeśli wyprawa zakończy się powodzeniem, wówczas Mateusz Waligóra zostanie jedną z zaledwie czterech osób z Polski, które dotarły do bieguna południowego w trakcie takiej wędrówki. Dotychczas samotnie na biegun dotarli: Marek Kamiński, Małgorzata Wojtaczka i Jackek Libucha.

Podobnie jak w poprzednich wyprawach Mateusza Waligóry, tak i przy okazji wędrówki na biegun, jego zespół będzie publikował informacje dotyczące zmian klimatycznych dotykających to miejsce.

– Co stanie się, jeszcze temperatura na Antarktydzie wzrośnie o kilka stopni? O ile topiące się lodowce podniosą poziom mórz? I czy sam kontynent będzie za 20 lat tak samo niedostępny, jak był do niedawna? Opowiemy o tym. Ale tym razem jest jeszcze jeden temat, który wydaje mi się tak samo ważny – mówi Waligóra.

Podróżnik chciałby także zwrócić uwagę na temat kryzysów psychicznych. Sam chorował na depresję i po raz pierwszy czuje, że jest gotów więcej o tym opowiedzieć i wykorzystać zainteresowanie swoją wyprawą do przekazania ważnych informacji na temat zaburzeń zdrowia psychicznego. Z kolei w przekazywaniu tych informacji pomoże mu Fundacja eFkropka.

Mateuszowi Waligórze życzymy powodzenia w wyprawie i czekamy na jego relację z samotnej wędrówki!

Źródło: biegunpoludniowy.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOrla Perć 4 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarcie szlaków w rejonie Orlej Perci po remoncieTatrzański Park Narodowy poinformował, że od poniedziałku 4 lipca otwarte zostają odcinki szlaków w rejonie Orlej Perci.
Transport ciała turysty w Tatrach 17 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny tragiczny weekend w Tatrach. Zginęło pięć osóbŚmiertelny wypadek turysty na Orlej Perci, o którym pisaliśmy w piątek, był niestety dopiero początkiem kolejnej czarnej serii w Tatrach,...
Miłka Raulin na Grenlandii 3 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na nartach przez Grenlandię!Miłka Raulin została drugą i najmłodszą Polką, która zakończyła trawers Grenlandii! Wyprawę rozpoczęła 3 maja w swoje urodziny, do...
Wyższe temperatury roczne w górach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Robi się naprawdę gorącoAlarmistyczne doniesienia naukowców. Choć rok się jeszcze nie skończył, wiadomo już, że będą to jedne z najgorętszych 12 miesięcy w...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Tatry Słowackie 8 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatry Słowackie nie będą już darmoweTatrzański Park Narodowy na Słowacji planuje wprowadzenie płatnych biletów wstępu na szlaki. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będą...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje