The North Face Nowa kolekcja
Lipcowy rekord zimna w Polsce
Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook

W całej Polsce upały, a w Tatrach rekordowy mróz!

Wszystko wskazuje na to, że padł lipcowy rekord zimna w Polsce. Podczas gdy w całym kraju panowały upały, 18 lipca „łowcy mrozu” odnotowali w Litworowym Kotle w Tatrach Zachodnich temperaturę -5,7°C!

Zanotowana temperatura pobija dotychczasowy rekord zimna z 1996 roku, kiedy to na Hali Izerskiej urządzenia pomiarowe wskazały -5,5°C.

Litworowy Kocioł w lipcu tego roku (do 21.07) zanotował 6 dni z mrozem, z czego 4 dni z rzędu – sprzyjała temu niska wilgotność powietrza.

20 czerwca polscy „łowcy mrozu”: Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel, pod kierownictwem doktora Bartosza Czerneckiego z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainstalowali w Mułowym i Litworowym Kotle dwie stacje badawcze, które mają potwierdzić, że mrozowiska tatrzańskie w rejonie Czerwonych Wierchów są polskim biegunem zimna.

„Łowcy mrozu” wybrali Litworowy I Mułowy Kocioł jako cele swoich badań, gdyż, jak twierdzą, rejon Czerwonych Wierchów jest absolutnie niezwykły w skali całych Tatr. Dzięki zjawiskom krasowym występują tam spore wklęsłe formacje terenu, które są suche (woda odpływa systemem podziemnych szczelin) i zamiast wody często wypełniają się ciężkim lodowatym powietrzem. I to właśnie one stanowią najzimniejsze miejsca w Polsce.

Niskie temperatury są związane ze zjawiskiem przyziemnej inwersji radiacyjnej – przy pogodnym niebie i braku bezpośredniego działania promieni słonecznych dochodzi do wychładzania powierzchni terenu, a następnie powietrza tuż przy gruncie. W górach dodatkowo występuje efekt orograficzny: zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i ma tendencję do opadania grawitacyjnego — gromadzi się w zastoiskach (zwłaszcza wklęsłych formacjach terenu), gdzie tworzy baseny zimna.

Badacze spodziewają się kolejnych rekordów zimna zarówno w Litworowym, jak i Mułowym Kotle.

Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚwinica w Tatrach Wysokich 15 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Poważny wypadek taterników na ŚwinicyWakacje to okres, kiedy ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mają bardzo dużo pracy. W czwartkowe popołudnie doszło do...
Ryszard Jan Pawłowski na Demavend 15 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ryszard Pawłowski na najwyższym wulkanie AzjiPolski taternik, alpinista i himalaista, który za kilka dni będzie świętował swoje 72 urodziny, wspiął się na najwyższy wulkan Azji -...
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry 17 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza WaligóryPolski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich...
Ćwiczenia straży pożarnej w Tatrach Słowackich 10 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dwie tatrzańskie doliny zamknięte dla turystów w środę!Tatranský národný park informuje osoby wybierające się do Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji, że w środę 12 października 2022 r....
Piotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.
Szlaki do Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej 4 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przywrócono szlak do Chatki PuchatkaOd początku grudnia przywrócony został przebieg szlaku żółtego z Przełęczy Wyżnej do schronu BdPN „Chatka Puchatka” na Połoninie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje