Lipcowy rekord zimna w Polsce
Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook

W całej Polsce upały, a w Tatrach rekordowy mróz!

Wszystko wskazuje na to, że padł lipcowy rekord zimna w Polsce. Podczas gdy w całym kraju panowały upały, 18 lipca „łowcy mrozu” odnotowali w Litworowym Kotle w Tatrach Zachodnich temperaturę -5,7°C!

Zanotowana temperatura pobija dotychczasowy rekord zimna z 1996 roku, kiedy to na Hali Izerskiej urządzenia pomiarowe wskazały -5,5°C.

Litworowy Kocioł w lipcu tego roku (do 21.07) zanotował 6 dni z mrozem, z czego 4 dni z rzędu – sprzyjała temu niska wilgotność powietrza.

20 czerwca polscy „łowcy mrozu”: Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel, pod kierownictwem doktora Bartosza Czerneckiego z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainstalowali w Mułowym i Litworowym Kotle dwie stacje badawcze, które mają potwierdzić, że mrozowiska tatrzańskie w rejonie Czerwonych Wierchów są polskim biegunem zimna.

„Łowcy mrozu” wybrali Litworowy I Mułowy Kocioł jako cele swoich badań, gdyż, jak twierdzą, rejon Czerwonych Wierchów jest absolutnie niezwykły w skali całych Tatr. Dzięki zjawiskom krasowym występują tam spore wklęsłe formacje terenu, które są suche (woda odpływa systemem podziemnych szczelin) i zamiast wody często wypełniają się ciężkim lodowatym powietrzem. I to właśnie one stanowią najzimniejsze miejsca w Polsce.

Niskie temperatury są związane ze zjawiskiem przyziemnej inwersji radiacyjnej – przy pogodnym niebie i braku bezpośredniego działania promieni słonecznych dochodzi do wychładzania powierzchni terenu, a następnie powietrza tuż przy gruncie. W górach dodatkowo występuje efekt orograficzny: zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i ma tendencję do opadania grawitacyjnego — gromadzi się w zastoiskach (zwłaszcza wklęsłych formacjach terenu), gdzie tworzy baseny zimna.

Badacze spodziewają się kolejnych rekordów zimna zarówno w Litworowym, jak i Mułowym Kotle.

Źródło: Biegun zimna Polski — tatrzańskie mrozowiska facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówszkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich. 18 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Słowaccy ratownicy pomogli trójce Polaków, którzy utknęli w Tatrach WysokichW sobotni wieczór ratownicy HZS otrzymali zawiadomienie, że troje polskich wspinaczy utknęło na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w...
Garmin Ultra Race Gdańsk 2022 1 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał cyklu Garmin Ultra Race 2022 w GdańskuW sobotę (3 grudnia) odbędzie się finał tegorocznego cyklu Garmin Ultra Race. Biegacze przemierzą ścieżki Trójmiejskiego Parku...
Stacja badawcza w Litworowym Kotle 22 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończonaPoszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca...
Widok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 16 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkęPogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych...
Beskidzki Festiwal Podróżników 2022 23 wrzesień 2022
Maciek Mistarz
Od zachodu po wschód — Beskidzki Festiwal PodróżnikówTegoroczna, czwarta już, edycja Beskidzkiego Festiwalu Podróżników będzie miała dwie odsłony: część pierwsza odbędzie się w schronisku...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje