OutdooroweABC
Źródło: OutdooroweABC

A założymy się?!

„Ja nie dam rady?!” albo „Co ty mi tu będziesz mówił!”, i jeszcze „Założysz się?!”. Czasami zachowujemy się jak dzieci – dajemy się podejść takim łatwym chwytom, pacholęcym sztuczkom, prymitywnemu kuglarstwu. Niewinne to, gdy rzecz dotyczy kwestii nieważnych, drugorzędnych, błahych i ulotnych. Sprawa urasta do rozmiaru tragedii, gdy damy się ponieść tej naszej przeklętej polskiej ułańskiej fantazji. Dosłownie: tragedii.

Bo mamy to w genach, że gdy mądrzy ludzie mówią nam, by czegoś nie robić, to gdzieś tam w środku rośnie nam gula. By się lepiej poczuć, nazywamy to też buntem. Brzmi lepiej niż gula, prawda? Owe „co on mi tu będzie mówił”. Może to dotyczy tych wszystkich frajerów, Kowalskich, Nowaków, ale nie mnie. Bo ja, typowy Polak, znam się na wszystkim.

Zatem nie będziesz mi mówił, co mam robić, albo czego mam nie robić. I nie interesuje mnie, czy jesteś lekarzem, trenerem, górnikiem, policjantem, strażakiem, czy pilotem. Ekspertem od wszystkiego jestem ja i basta. Więc „ja nie dam rady?!” Wszyscy inni, oni, rady nie dadzą, ci frajerzy, ale ja jestem specjalistą, mam doświadczenie i wiem co robię. Ja mogę, oni nie.

Już zmierzam do sedna. Gdy dziennikarski świat codziennie donosił nam o kolejnych tragediach w Tatrach, internetowe fora zapełniły się komentarzami. Nie wdając się w szczegóły, w większości były one mocno nieprzychylne ofiarom wypadków. Delikatnie mówiąc. Nie wiem dlaczego, ale mamy taką łatwość oceniania innych. „My byśmy nie poszli, jesteśmy tacy mądrzy, a oni, głupcy. No głupcy, bo nie żyją. My mądrzy, dlatego żyjemy.” Tak to wygląda w skrócie.

W tym samym czasie te same media przywoływały dzień w dzień komunikaty TOPR-u, TPN-u, przewodników i wszystkich świętych, związanych z górami - by uważać, by brać sprzęt, by planować, by obserwować, a najlepiej nie chodzić wcale, bo to śmiertelnie niebezpieczne. Powtórzmy: nie chodzić wcale. Ale zaraz, zaraz: „Ja nie dam rady?!” Żart?

Dlatego sieć zalana została setkami zdjęć z tatrzańskich wypraw – Czerwone Wierchy, rano i wieczorem, Rysy o każdej porze, Granaty i Orla Perć? Proszę bardzo. Patrzcie i podziwiajcie! Zawrat, Gerlach czy Kościelec? Nie ma problemu, nasi też tam byli, też się sfotografowali, teraz dają się podziwiać. Przy okazji inspirując, dając przykład, namawiając, mamiąc. A komentarze? Wow, lol, super, ekstra, coś tam, coś tam; achy i ochy do kwadratu. Dla tych lajków niejeden dałby się pewnie pokroić.

Pewnie większość z tych zawodników i zawodniczek to świetni wspinacze, doświadczeni turyści, co to z niejednego pieca chleb jedli, wbijali czekan w Alpach, testowali raki w Himalajach. Pewnie wiedzą, jak się zachować, jak ubrać i co ze sobą zabrać. Ale coś mi podpowiada, że nie wszyscy. Coś mi mówi też, że wielu z nas – łącznie z autorem – czasami daje się podejść temu „ja nie dam rady?!” I idziemy w góry, dobrze wyposażeni w plecak pychy i zuchwalstwa, przeświadczeni o własnej doskonałości.

A może by tak czasem odpuścić? Zdusić w sobie tego przekornego robaka, który nakazuje nam robić wielkie rzeczy, w górach i dolinach, na drogach, ulicach i w pracy. Posłuchać czasem mądrzejszych od siebie (wiem, wiem, nie ma takich ☺) i podziwiać góry z tarasu schroniska. Że będziemy tacy niemęscy? Trudno, za to wciąż żywi.

PS. A co on mi tu będzie pisał?! Ja nie dam rady?!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 23 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Trzy plecaki na jednodniową przygodę w górachMa zmieścić apteczkę, czołówkę, dodatkowe ubranie, jedzenie i dużo picia. Będzie miło, jak upchamy w nim kije, raczki, a zimą raki, kask,...
Widok Doliny Pięciu Stawów Polskich z kamery internetowej TOPR 25 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na szlakach w Tatrach panują trudne warunki turystycznePrzed nami kolejny zimowy weekend. Aktualnie w wyższych partiach Tatr są bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg leżący na...
Wierzbówka kiprzyca w Tatrach 22 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
W sierpniu Tatry zachwycają różowo-fioletową odsłonąWiosną tatrzańskie hale porastają dywany krokusów, a w sierpniu zachwycająco kwitnie inna, nieustępująca krokusom urodą roślina –...
Beskida 23 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Beskida 2022 – wędrówka szczytami Beskidu Śląskiego na zakończenie lataPieszy maraton Beskida 2022 – wydarzenie, które zgromadzi górskich piechurów, odbędzie się w sobotę 24 września. Start rajdu o godz. 07.00.
27 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Schronisko czy luksusowy hotel. Skandal w BeskidachPrzez góry małe i duże jak burza przetacza się dyskusje o schroniskach. Najpierw Samotnia w Karkonoszach, potem Hala Kondratowa w Tatrach, teraz...
Czarny szlak w stronę Schroniska Pod Łabskim Szczytem 27 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment czarnego szlaku do Schroniska Pod Łabskim SzczytemZe względu na naprawę kładki na potoku Płócznik, do 28 października pozostaje zamknięty fragment czarnego szlaku prowadzącego w stronę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje