Źródło:

Jak wybrać kask w góry

Ma być dopasowany do przeznaczenia, z właściwym certyfikatem i w odpowiednim rozmiarze. Słowem ma chronić to, co mamy najcenniejszego - naszą głowę, a właściwie umieszczony w niej mózg. Zapytaliśmy specjalistę, jak więc dobrać kask w góry.

O głowę należy zadbać w pierwszej kolejności. Rękę czy nogę zwykle da się poskładać; ostatecznie można bez nich żyć, natomiast bez głowy już nieszczególnie. Dlatego tak ważne jest, by podczas uprawiania sportów, gdzie ryzyko wypadków jest ponadprzeciętne, a uraz głowy bardzo prawdopodobny, zadbać o jej ochronę. Tym bardziej, że na rynku jest masa propozycji, dopasowanych do różnych typów sportów i aktywności.

Kask wspinaczkowy

- Najważniejsze jest, by kask spełniał odpowiednie normy, miał certyfikaty dla wybranej aktywności. Inne będą wymagania dla narciarstwa zjazdowego, inne dla skituringu, a jeszcze inne dla wspinaczki - mówi Jakub Bodziński, kierownik sklepu górskiego Polar Sport Warszawa. Jak dodaje, o to zawsze powinniśmy pytać w sklepie. - Nie, kask rowerowy nie nadaje się do wyjścia na Orlą Perć - odpowiada Kuba, jakby czytając mi myślach.

Gdzie masz kask? W plecaku!

A gdzie powinniśmy go mieć? Na głowie! Kask musi być wygodny. Podczas wielogodzinnej wspinaczki czy wędrówki via ferratą mamy go cały czas na głowie i tak na dobrą sprawę o tym fakcie powinniśmy zapomnieć. A zapomnimy tylko wtedy, gdy będzie wygodny. Nie może nas uwierać, wbijać się jakimiś elementami w głowę czy podrażniać skórę. Jeśli kask nie będzie wygodny, to nie będziemy go lubić. Jak nie będziemy go lubić, to po prostu nie będziemy go nosić i nie spełni swojej roli. Gdy będzie najbardziej potrzebny, spokojnie będzie sobie leżał… w plecaku. A my…

Kask ma być dopasowany do przeznaczenia, z właściwym certyfikatem.

Rozmiar ma znaczenie

W tym przypadku rozmiar ma olbrzymie znaczenie. Kask nie może “latać” na głowie, musi być dobrze spasowany. W razie upadku ma pozostać na swoim miejscu, w przeciwnym wypadku nie spełni swojego zadania. Na rynku są zwykle dwa rozmiary kasków: mniejszy i większy. - Kask nie może być ani za duży, ani za mały. Ma być idealnie spasowany pod naszą głowę, a temu spasowaniu świetnie służą systemy regulacji - wyjaśnia Bodziński. - Przy doborze rozmiaru warto pomyśleć, czy będziemy używać kasku w zimie czy w lecie? Czy pod skorupę zmieści się jakieś nakrycie głowy, czapka wełniana, z daszkiem czy chusta. To trzeba sprawdzić - dodaje specjalista.

Wild Country. Kask wspinaczkowy

W lecie olbrzymie znaczenie ma wentylacja - trudno sobie wyobrazić wspinaczkę w kasku do narciarstwa zjazdowego w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Do tego dochodzi kwestia koloru (o tym jeszcze będzie na końcu tego tekstu) - ciemne barwy mocniej absorbują ciepło, więc i nasza głowa też to odczuje.

Trzeba też sprawdzić, czy wygodnie będzie nam się korzystało z regulacji w rękawiczkach, czy - pozostając przy rozmiarze - kask swoimi gabarytami nie jest za duży i w efekcie nie wchodzi nam pod kaptur kurtki. W domu może się okazać, że kupiliśmy kask, ale teraz musimy do niego dokupić kurtkę z membraną za kolejne tysiące złotych, bo nasza ulubiona pasuje wprawdzie pod kolor oczu, ale do kasku już nie.

Salewa. Kask wspinaczkowy

Typy kasków

Nie wdając się w zawiłe detale materiałów, z których zbudowane są kaski, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będziemy swego kasku używać. Jeśli potrzebujemy go do uprawiania wspinaczki sportowej w skałach, albo na okazyjną via ferratę, zwróćmy uwagę na te najlżejsze, z pianki - one powinny wystarczyć, a każdy gram w plecaku czasem ma znaczenie. Cięższe modele, bardziej pancerne, będą odpowiednie np. do taternictwa jaskiniowego. Wszystko zależy od terenu, w który się wybieramy i warunków, jakie tam panują. Oczywiście, mówimy tu o wspinaczce, bo mamy do czynienia jeszcze z kaskami skiturowymi i kaskami do narciarstwa zjazdowego. Te ostanie będą najcięższe. Są też kaski, które potrafią połączyć kilka sportów ze sobą i mają odpowiednie atesty na wspinaczkę, skituring i rower górski.

Funkcjonalność

Czasem do kasku trzeba coś przyczepić, np. czołówkę czy kamerę. Warto sprawdzić w sklepie, czy i jak to działa. W kaskach skiturowych czy narciarskich bywają dodatkowe nauszniki, niektóre z wełny merino, świetnie chroniące uszy przed zimnem. Na rynku są też kaski typowo damskie, np. ze specjalną przelotką na włosy. Drobny detal, a cieszy.

Wspomnieliśmy już o kolorze. Wiadomo, to rzecz gustu, ale w górach… to czasem kwestia przeżycia. Specjaliści radzą, by na wycieczki raczej ubierać się kolorowo niż w sposób mocno zlewający się z tłem, np. zimą lepiej nie na biało. Chyba że chcemy się ukryć. Rzecz w tym, że w razie wypadku i poszukiwań ratownikom łatwiej będzie zlokalizować poszkodowanego ubranego w sposób bardziej jaskrawy niż wtapiający się w tło. Pomoc nadejdzie szybciej. Oczywiście, to skrajny przypadek, ale warto i takie okoliczności brać pod uwagę, dobierając górską garderobę, czy jak w tym przypadku kask. Różowy może być najlepszy.

Salewa. Kask wspinaczkowy

Pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy: nie ma kasków niezniszczalnych. Gdy dojdzie do zdarzenia, kamień mocno uderzy w kask, albo zaliczymy drzewo, kask nadaje się do wymiany. Brak śladów, pęknięć, dziur czy głębokich wgnieceń nie oznacza, że kask dalej będzie nam służył. Kask spełnił swoją rolę i… nadaje się do wyrzucenia.

Jaki kask więc wybrać w góry? Jak widać, to zależy. - Najlepiej będzie przyjść do sklepu i o swoich potrzebach oraz planach porozmawiać ze sprzedawcą - zachęca Kuba Bodziński z Polar Sportu Warszawa. I wybierzmy ten kask, który będzie nam najbardziej leżał - na głowie, a nie w plecaku. Wybór jest naprawdę duży... https://www.polarsport.pl/wspinaczka/kaski.html

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 20 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Arabowie w  Zakopanem zadziwiają pomysłami zakupowymi Choć lato i wakacje pozostało już tylko wspomnieniem, Zakopane wciąż tętni życiem i przyciąga turystów. Na ulicach sporo przybyszów z...
9 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Śnieg na Kasprowym. “Sezon zimowy można uznać za otwarty”Tak, to musiało się kiedyś stać: w niedzielę spadł pierwszy śnieg. W Tatrach, na Kasprowym Wierchu, pogoda zaskoczyła turystów, gdyż po...
17 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Tatry dla ciekawskich, czyli jak duży jest ten GerlachIle jest Mnichów w Tatrach? Czy są jakieś ośmiotysięczniki? Tak, tak, nie ma tu pomyłki. Który szczyt jest więc najwyższy w Polsce i...
17 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Lawinowe ABC: kiedy jest najwięcej lawin?Dlaczego sporo wypadków lawinowych ma miejsce na początku zimy? Jak uniknąć niebezpieczeństw? Zapraszamy do kolejnego odcinka naszego krótkiego...
Bieszczady zimą 5 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Zimą także płacimy za wejście do Bieszczadzkiego Parku NarodowegoBieszczadzki Park Narodowy przypomina na swojej stronie internetowej, że wejście na teren szlaków oraz ścieżek przyrodniczych Parku w okresie...
Most Sky Bridge 721 20 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
W Sudetach otwarto spektakularną atrakcję dla turystówNasi sąsiedzi zza południowo-zachodniej granicy przygotowali na rozpoczynający się sezon letni w Sudetach wyjątkową atrakcję turystyczną –...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje