Kurtka Icebraker
Źródło: Joanna Marcinkowska

Merino, czyli co ta owca w sobie ma

Zanim poznałam ubrania z wełny merino, nie wiedziałam, że jedną koszulkę można nosić kilka dni, spać w niej, a ona nadal będzie nadawała się do użytku - bez uszczerbku dla samopoczucia towarzyszy podróży czy współlokatorów w schroniskowym pokoju.

Życie można podzielić na czas “przed” i “po” odkryciu merynosów. Zaczęło się niewinnie, od jednej koszulki, by w ogóle przetestować to cudo, o którym tyle słyszałam. A potem... już poszło: okazało się, że żaden wyjazd nie może obyć się bez merino w plecaku. Niby to bielizna (świetnie m.in. odprowadza wilgoć od ciała) i luźniejsze koszulki trochę tak wyglądają, jednak są modele mniej i bardziej dopasowane.

Wszystko zależy od marki. Te od Icebreakera, jednego z liderów rynku, mają fantastyczną kolorystykę, a na koszulkach nierzadko znajdują się wzory ręcznie malowane przez artystów. Dlatego nawet jeśli założymy dopasowaną koszulkę z motywem górskim czy ciekawym wzorem geometrycznym, praktycznie nikt nie zauważy, że mamy na sobie bieliznę termoaktywną.

Merino to wełna owiec rasy merynos, nieco bardziej delikatna i miękka od tej podhalańskiej. Na niektórych koszulkach może być czasem wyczuwalny delikatny meszek, ale szybko się do niego przyzwyczajamy. Jeśli komuś jednak miałby przeszkadzać, ubranie można wyprać z dżinsami (oczywiście takimi, które nie farbują) i wtedy meszek się zetrze. Wełna merino nie podrażnia i jest miła w dotyku. Może służyć jako pierwsza lub druga warstwa podczas trekkingu, praktycznie przez cały sezon.

Mamy do wyboru różne gramatury - najcieńsze (120-150g/m2) to zwykle koszulki z krótkim rękawem, które używamy latem; średniej grubości (200g/m2) - to koszulki z długim rękawem (świetne jako druga warstwa latem lub pierwsza w chłodniejszych porach!); najgrubsze (260g/m2) - bluzy, bezrękawniki oraz zimowe koszulki z długim rękawem. To samo dotyczy getrów, które ponadto także są szyte w różnych kolorach. Kolory są oczywiście wynikiem barwników - nawet w Nowej Zelandii czy Australii nie ma niebieskich czy czerwonych owiec.

Warto wiedzieć, że przy niższych gramaturach merino staje się delikatniejsze, dlatego np. nie zakładam ciężkiego plecaka bezpośrednio na koszulkę z krótkim rękawem, tylko dodaję do tego zwykle jeszcze cienką kamizelkę softshellową. Osobiście posiadam kilka koszulek z krótkim rękawem, kilka z długim, jedną ciepłą koszulkę, a nawet bezrękawnik, który jest świetnym dociepleniem, a zajmuje mniej miejsca niż np. kamizelka polarowa. Icebreaker oferuje też czapki i skarpetki, których też mam kilka. Wszystkie produkty z merino mogę szczerze polecić, ponieważ naprawdę świetnie spełniają swoją rolę i wystarczy spakować na kilkudniowy wyjazd jedną lub dwie koszulki, a będziemy mieć spokój z praniem (w awaryjnej sytuacji przepłuczemy rzecz zimną wodą i do rana będzie sucha). Jeśli pracujemy w pomieszczeniu i zimą założymy pod spodnie getry o gramaturze 200g/m2, ponieważ na zewnątrz będzie mróz, to na przystanku nie zmarzniemy, a w biurze nie będzie nam za gorąco, ponieważ merino cechuje się termoregulacją: dostosowywaniem do temperatury.

Używam ubrań Icebreaker'a od kilku lat i mimo dosyć intensywnej eksploatacji żadna z rzeczy nie zniszczyła się, nie przedziurawiła, nie straciła koloru, nie skurczyła się w praniu a przede wszystkim każda zachowała swoje właściwości. Ubrania z merino podróżują ze mną nie tylko po górach, ale były też nad morzem, zwiedzały polskie miasta czy nawet... były ze mną zimą w teatrze jako świetne docieplenie.

Odkąd odkryłam, że coś takiego istnieje, zostałam fanką ubrań z wełny merino marki Icebreaker: W jej ofercie znajduje bielizna osobista typu majtki, bokserki czy skarpetki, a także getry, koszulki aż po bluzy czy nawet kurtki. Jeśli tylko nie jesteśmy uczuleni na wełnę, warto sprawdzić i przekonać się samemu na własnej skórze! Szczegóły tu: Icebraker.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRecenzja koszulki ICEBREAKER TECH LITE II 16 listopad 2022
Marcin Kijowski
7 dni w jednej koszulce. Test Icebreaker Tech Lite II SS Nature Touring ClubCzy koszulką można uratować świat? Zapewne nie, ale przynajmniej można spróbować nieco naprawić… Do takiego wyzwania zaprasza nas...
Koszulka trekkingowa na wiosnę w góry 21 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jaka koszulka t-shirt z krótkim rękawem na wiosnę w góry?Czy szukasz idealnej koszulki na trekking? Jeśli tak, to zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym przedstawimy Ci kilka ważnych kryteriów...
Buty wspinaczkowe 4 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jak wybrać buty do wspinaczki?Buty to podstawowy element sprzętu wspinaczkowego – są łącznikiem pomiędzy wspinaczem a skałą, a niewłaściwy typ obuwia lub złe jego...
13 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Pięć czołówek, które rozjaśnią Ci jesienne mrokiCzy nam się to podoba, czy nie, dzień robi się coraz krótszy, zmrok nadchodzi nagle i… czasem droga z Morskiego Oka przypomina mroczny koszmar...
Podeszwy butów 7 czerwiec 2022
Rafał Włodarczyk
Buty trekkingowe - które wybrać, by nie zepsuć sobie górskiej wycieczkiNiskie czy wysokie? To temat rzeka i na zupełnie inny artykuł. Tu wybieramy niskie i krótko radzimy, jak dobrać idealne niskie buty, idealne dla...
HOKA buty trekingowe damskie 24 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Modne buty trekkingowe damskie na wiosnę 2023Jeśli szukasz modnych butów trekkingowych damskich na wiosnę, to trafiłaś we właściwe miejsce! W tym tekście przedstawię Ci kilka...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje